Nagymamám és a dolgai
Szerző:Schäffer Erzsébet2023. 10. 13.Családban élni jóblog
Itt most minden kitalált. Na, jó. Nem minden…
Dolgozatot kellett írnom valakiről a családból. Gondolkodtam, gondolkodtam, végül a nagymamámat választottam. Vele ugyanis gond nélküli a kapcsolatom. A szülőkkel is nagyjából az, de azért ott néha vannak becsapódások. Vagy hogy is mondjam.
A nagymamámmal talán azért is egyszerűbb, mert nem akar nevelni. Azaz nem nevel direkt. Példázatai vannak, meg saját magáról mond el dolgokat, és ezen nem mindig, de azért sokszor elgondolkodom.
Az például nagyon tetszett, amikor ebédnél ....– sokszor ebédelek nála, van ugyanis egy Papagáj-vendéglője. Ami nem egy mostanában divatos lakásétterem, ahol nem is olyan régen voltam a rokonaimmal, de a világ legjobb vendéglője. Már évtizedek óta üzemel, a nagynénéim, nagybátyám, unokatesóim gyerekkorától. Akkor még ők meg a barátaik jártak ide ebédelni, meg uzsonnázni, reggelizni – mikor, hogy. Ez a Papagáj-vendéglő nem más, mint a nappalija, benne az ovális asztal, amire finomságokat tálal, például fokhagymakrém levest, kacsacombot, tejbegrízt habosan, almás lilakáposztát, mennyei salátákat, és példának okáért főtt kukoricát még októberben is!
Szóval egy ilyen ebédnél kettesben összeszedtük azokat a szavakat, amiket ő utál. Ilyeneket: ubisali, pari, türcsi, párkáp – egy rakás volt, most nem jut több eszembe. Azt mondta, hogy ezt a jó kis magyar nyelvet nem szabadna így tönkrevágni. Hogy ő mindig kimondja a teljes szót, például, hogy uborkasaláta és nem ubisali. És akkor elhatároztam, hogy én is így teszek. Papával nyáron vendéglőben voltunk és a pincér rám nézett a rendelésnél: Ubisali? – kérdezte. Mondtam, igen kérek egy uborkasalátát. Ubisali tejföllel? – kérdezte. Mondtam, igen, uborkasaláta tejföllel. De hát nehéz a nevelés. Mert amikor kihozta az ételeket, körbenézett: Ubisali tejföllel kinek lesz? Akkor már csak ennyit mondtam, nekem.
Szóval ilyesmi van velünk. Meg még sok minden. Rengeteg holmi van a lakásában. Olyasmi, amit már nem látni. Régi kávédaráló – amikor még kicsi voltam, daráltam igazi kávét vele. Réztányéros a mérlege, halomnyi rézsúllyal. Húsz dekás, ötdekás – imádtam velük mindenfélét lemérni. A múltkor meg előszedett egy húszéves telefonkönyvet. Vastag, mint egy lexikon. Ilyet még nem láttam. Mennyi név! A Kovácsból volt a legtöbb, több oldal. Néhány számot kipróbáltunk – és működött!
Most, szegényt, elgáncsolta egy övsömör. Ő mondta így, gyerekek, elgáncsolt egy övsömör, piszkosul fáj, de majd elmúlik. És tegnap küldött egy verset. Nagyon bírom benne, hogy nem jajgat, inkább ír egy verset. Díjaztam. Akár reppelni is lehet rá…
Közönyös sömörös
(kérdik, hogy vagyok?)
Hááát…
Őrzöm a sömöröm
látja az örömöm
nem tágít körömön
kívül
Maradós nyavalya
nem egy jó kabala
rám ragadt valaha
nemrég
Pocsék egy fájdalom
idegi tájakon
ó, testem bájadon
méláz
Amikor hideg ráz
kilel a hideg frász
mit mondjak nem egy ász
kontra
Övsömör a neve
Nincs neki eleje
kecskének a teje
segít
sömöröm az örömöm
ide-oda löködöm
rügyezik a köldököm
enyém
Hát nem egy jófej a nagymamám?
Olvasta Schäffer Erzsébet korábbi írásait is?