Az egyszülős családokban gyakran az idősebb gyermekeknek több feladatot kell vállalniuk az otthoni feladatokból. Ez látszik a Rátkay család életében is, ahol egyébként a két nagyobb testvér közötti szereposztásban az önmegvalósító férfi és az önfeláldozó nő toposzát is felismerhetjük – véli Kozma-Vízkeleti Dániel családterapeuta a Mi kis családunk legfrissebb részének elemzésekor.
Sokat mulaszthat, aki elhiszi: az is elég az egészséges felnövekedéséhez, ha "jó géneket" kap a gyermek. Sok jel mutat arra, hogy a családban felvett szokásoknak nagyobb a hatása e tekintetben, mint a biológiai örökségnek. Arra is gyűlnek a bizonyítékok, hogy a szülők életében még bevált minták másolása ma már gyakran megbetegíti a gyerekeket.
A gyermek nem a sajátunk, csak kölcsönkapjuk őket, nem kezelhetjük a tulajdonunkként. Egyebek mellett így fogalmazott Kalla Tímea, aki két örökbefogadott gyermeke mellett nevelőszülő lett. Egy meddőségi- és gyászterapeuta segített neki elengedni a szülés iránti vágyát, mára – ahogy mondja – a mélységből a magasságokba jutott.
Babavárás során hiába hallunk ijesztő történeteket álmatlan éjszakákról, a szoptatás nehézségeiről, az ítélkező „jóakarókról”, mégis azt hisszük, velünk ez nem történhet meg. És ha mégis?