Harmadik gyermekként érkeztem a családba, igazi váratlan, késői szerelemgyerekként. Ebből adódóan ugyan funkcionális egykének számítok – hiszen a bátyám 7 évvel, a nővérem 9 évvel idősebb nálam –, de mindez semmit sem von le abból az elképesztő szeretetből és ragaszkodásból, amit a testvéreim iránt érzek. Sőt, kiskoromban számos előnnyel járt!
Az egyszülős családokban gyakran az idősebb gyermekeknek több feladatot kell vállalniuk az otthoni feladatokból. Ez látszik a Rátkay család életében is, ahol egyébként a két nagyobb testvér közötti szereposztásban az önmegvalósító férfi és az önfeláldozó nő toposzát is felismerhetjük – véli Kozma-Vízkeleti Dániel családterapeuta a Mi kis családunk legfrissebb részének elemzésekor.
Gyakran tűnődöm azon, a négy fiam vajon hogy lehet egymástól teljesen különböző, ha ugyanabban az otthonban, ugyanazokkal a szülőkkel és változatlan nevelési elvek mellett nőnek fel… Pedig a testvérek születési sorrendjének külön pszichológiája van!
Szerető testvéreket látni boldogság, sikeres testvéreket találni ritkaság. De az egymást szerető és együtt sikeres testvérkapcsolat egészen különleges! A testvérek világnapja apropóján a Liu fivéreket állítottuk meg az edzésen egy villáminterjúra.
Grépály-Michl Zsuzsanna és Vadász Dorottya testvérek, és azon kevesek közé tartoznak, akiknek megadatott, hogy néhány hónapig egyszerre legyenek várandósak. Ennek kapcsán beszélgettem az immár négygyermekes anyukával és az ötödik hónapban járó kismamával babavárásról, testvéri szeretetről és a nagycsalád erejéről...