Mit csináltál a fejeddel?
Szerző:Schäffer Erzsébet2023. 04. 14.Családban élni jóblog
Kamaszok… Humor kell hozzájuk. Türelem. Bölcsesség. Lélekjelenlét. Következetesség. Önirónia. És több mázsa szeretet.
Hogy milyen nap volt, arra már nem emlékszem. De arra igen, hogy délután. Jöttem haza, az előszobában a cipőkön láttam, hogy mindenki itthon van. Megyek be, egy idegen srác ül a szobában, olvas. A zajra fölnéz. Kővé dermedek. A fiam! A tizenötéves fiam! Égővörös hajjal!
– Te szerencsétlen! Mit csináltál a fejeddel!?
Nem kiabáltam, suttogtam, elment a hangom. De akkor már sírtam is. Te jó Isten, megbuggyant ez a gyerek? Közelebb megyek, még a fejbőre is vörös.
– Mit csináltál? Mi ez az egész?
A fiam ártatlan képpel áll, látszik, nem ért semmit. Szelíd gyerek, vannak dolgai, de ilyet!
– Nyugi, mama, fogadás. Fogadtunk, hogy megcsinálom. Miért vagy úgy kiborulva?
– Más is befestette legalább, hogy ketten legyetek bohócok?
– Semmi bohóc, mama, ez csak egy piros haj. Csak én festettem be, ez volt a fogadás.
A fiam nyugodt, fogja a könyvet, ismerem, legszívesebben újra beletemetkezne, de nem engedem.
– És mivel sikerült ezt a pompázatos színt elérni?
– Temperával.
– Akkor azt le is lehet mosni!
– Akkor nyerem meg, ha nem mosom le. Majd lekopik.
És visszaül olvasni. Számolok tízig. Te jó Isten, mit fognak szólni az iskolában? Az utcán? A szomszédok? A Nagyik! Huh, őket valahogy el kell kerülni…! Skandálom magamban, a kamaszokhoz humor kell, játékosság, türelem, igen, igen. De valahogy ki kell próbálnom, hogy kibírom-e. Jó, ha fogadás, akkor legyen.
– Gyere, átszaladunk a boltba! Kenyérért…
– Mama, van itthon kenyér, nem megyek sehova!
– Ha megkérlek, akkor muszáj, gyerünk! És együtt.
Hogy mire gondoltam? Hát arra, hogy ha végigmegyek a fiammal, a piros hajával itt az utcán, ahol mindenki ismer, elmegyünk a patika előtt, ott is ismernek, bemegyünk a boltba, megvesszük a kenyeret, sorba állunk, ott is lesznek ismerősök… szóval, ha így nem szakad le az ég, és nem köveznek meg az emberek a tekintetükkel, akkor talán kibírom. Míg lekopik.
A fiam nagy nehezen lerakta a könyvét, kelletlenül, de csak végigjárta velem a fent jelzett tanösvényt. Az ismerősöknek köszöntünk, senki nem tett megjegyzést, még utánunk se fordultak. A boltban Terike, a pénztáros rezzenéstelen arccal adta a fiam kezébe a visszajárót – és szépen épségben hazaértünk.
Ki fogom bírni, mondtam, persze csak magamban és nyugovóra tértünk. Másnap a gyerek párnahuzata tele volt lepergett száraz vörös temperával. De volt más is. A boltban Terike, amikor fizettem, árnyalatnyi kaján kíváncsisággal vegyes mély sajnálattal a szemembe nézett és kimondta:
– Nem mertem tegnap megkérdezni. Maga szegény, az a pirosfejű gyerek ugye a maga fia volt?!
Mit mondhattam? Csak nem fogom letagadni a saját gyermekemet!
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nagy felháborodásom közepette valahogy nem működött a hosszútávú memóriám. Megfeledkeztem valahai miniszoknyáimról (anyukám belebetegedett: mit fog szólni apád!), a tiltott márciusi Dunában fürdésről, és kamaszkorunk egyéb kihágásairól.
Aztán lassan eszembe jutottak. De addigra lekopott a piros tempera.
Olvasta Schäffer Erzsébet korábbi írásait is?
- Kanalazz is közben!
- Küldhetek haza én is egy mesét?
- Kirsti piros-fehér-zöldje
- Kislány a villamoson
- Rejtjeles üzenet - szabálytalanul
- Két szempár :
Schäffer Erzsébet ezen írása a csalad.hu Kamaszlélek-sorozat részeként íródott. A kamaszokat érintő problémákkal és megoldásokkal foglalkozó sorozat korábban megjelent cikke: Néma segélykiáltás – amikor alakot ölt a lelki fájdalom.