Hőmérőzés a konyhában
Szerző:Dósa Anna2023. 06. 25.Családban élni jóEgészségértés
Az előrejelzések szerint idén is rendkívül forró nyarunk lesz, bőven lesznek olyan napok, amikor még az édesanyánk főztje is az ellenségünkké válhat.
Az extrém hőség azzal is jár, hogy az élelmiszerek és a készételek is másképp viselkednek, kevesebbet bírnak, mint megszoktuk. A tapasztalat – az "ezt még rendszerint kibírja" és az "ilyenkor még ehető szokott lenni" – már nem elég biztos támasz egy-egy nyári ételmérgezés elkerüléséhez. Az ilyen betegségekért igen sokféle, az ételekben elszaporodó-utazó kórokozó lehet felelős, de a tünetek legtöbbször hasonlóak: hányinger, hányás, hasmenés, görcsök, olykor ezekhez még láz is társul.
Már majd' harminc éve publikálták a International Journal of Biometeorology folyóiratban Graham Bentham és munkatársa elemzését, akik az időjárás és az ételmérgezések gyakorisága közötti viszonyt vizsgálták. Ők határozott kapcsolatot találtak az aktuális hónap átlaghőmérséklete és a betegségek sokasodása között, de még szorosabb összefüggést mutattak ki a megelőző hónapok időjárásával. Amiből azt a következtetést vonták le, hogy nem csupán az ételkészítés közvetlen körülményei rizikósak e szempontból, hanem a kockázatok egy jelentős része már az élelmiszer-előállítás egy korábbi állomásán – az üzemben vagy a boltban – "belekerül" az alapanyagokba.
Az így asztalra kerülő kórokozókat rendszerint nem lehet kiszagolni, jelenlétükről nem tanúskodik az ételek íze, színe, állaga sem. Emiatt azt ugyan nem tudhatjuk, hogy a tányérunkon vannak-e, de arra azért lehetnek módszereink, hogy ne kerülhessenek oda. Erre szolgálnak azok a konyhai eljárások, amelyek bizonyítottan eredményesek a kórokozók irtásában, illetve az újraszaporodásuk megakadályozásában.
A frissen főzött és azonnal tálalt ételek rendszerint biztonságosak, hiszen a forralás kiirtotta a potenciális kórokozókat, és az esetleges túlélőknek, illetve az utóbb betelepedetteknek még nem volt idejük elszaporodni. A bajok forrása rendszerint az, ha egy-egy korábban készült étel kerül a tányérra. Azokban ugyanis a tárolási idő alatt újraindulhat a kórokozók feldúsulása, melyeket azután már az esetleges kiolvasztás-melegítés sem képes hatástalanítani.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak a WHO ajánlására épülő útmutatója szerint úgy kell számolni, hogy egy étel a megfőzése után – ha nem kap azonnal további hőkezelést – legfeljebb még három óra hosszan tekinthető biztonságosnak. Ezt az időt a "melegen tartással" lehet tetszés szerint kinyújtani, de annak az a feltétele, hogy az alatt az étel hőmérséklete sose csökkenjen 63 Celsius-fok alá. Ez a követelmény vonatkozik a házhoz szállított meleg ételek megbízhatóságára is.
A másik biztonságos lehetőség az ételek gyors lehűtése, majd 0 és +5 Celsius-fok közötti hőmérsékleten való tárolása. (A gyorsaság ez esetben azt jelenti, hogy a hőmérséklete legfeljebb másfél órán belül kerüljön 10 Celsius-fok alá.) Az így hűtött és tárolt ételek még 48 óráig biztonságosnak tekinthetők, annyi megszorítással, hogy a tálalásuk előtt szükség van még egy hőkezelésre. Az pedig ne is csak egyszerű átmelegítés, hanem átforralás, illetve átsütés legyen! Ez akkor eléggé hatásos, ha az étel közepén is eléri a hőmérséklet minimum 2 percen át a legalább 72 Celsius-fokot.
Annak, aki nem akarja csupán a biztonság kedvéért "rommá sütni-főzni" minden ételét, ésszerű befektetés lehet egy olcsó konyhai hőmérő beszerzése, amivel a levek és akár a sültek belső állapota is könnyen ellenőrizhető. Ez utóbbi különösen hasznos lehet a nyári grillezéseknél, ahol az "ártalmatlanítás" ugyanúgy megkívánja, hogy a húsok jól átsüljenek, azt pedig a megfelelő maghőmérséklet elérése jelezheti.
A készételek említetteknél hosszabb eltartásának alkalmas módja a fagyasztás, ám annak is van buktatója: nevezetesen a kiolvasztás. Ezt szobahőmérsékleten végezni körülbelül olyan rizikós, mint egy frissen főzött ételt hosszú órákra hűtetlenül-fűtetlenül a konyhaasztalon hagyni. A legbiztonságosabb, viszont leglassabb módszer a hűtőben való kiolvasztás, ami akár egy napig is eltarthat, cserébe viszont biztosan nem kedvez a kórokozók elszaporodásának. A mikrohullámú sütő ugyan csábítóan gyors munkát ígér, de a kontrollálhatatlan helyi túlmelegedésekkel kellemetlen meglepetéseket okozhat. De bárhogyan is sikerült kiolvasztani a korábban készült ételeket, a tálalás előtt még azokra is ráfér egy alapos átsütés-átforralás, lehetőleg az ellenőrző hőmérőzéssel.
Fontos Önnek, hogy a családot érintő egészségügyi kérdésekben otthonosan mozogjon? Keresse fel az Egészségértés Díj kezdeményezést itt és itt!