Minden napra testmozgás
Szerző:Muhari Judit2020. 09. 26.Életmód
Már napi félóra mozgás, akár egy erőteljesebb séta is segíthet a kiegyensúlyozottabb élet kialakításában, a mindennapi fizikai- és lelki terhek elviselésében, leküzdésében. A testedzés növeli az önbizalmat, és segít a társas kapcsolatok kialakításában is.
A mindennapi kenyér mellett a mindennapi testmozgás, a testedzés, a sportolás is rendkívül fontos, csak sokszor ez mégis kimarad az életünkből. Pedig ki ne tudná – csak az, aki meg sem próbálta! –, hogy a mozgásban gazdag életmód elősegíti:
- a jobb közérzetet
- a nagyobb állóképességet
- a test és a lélek harmóniáját
- az erősebb, aktív izomzat kialakulását
- a szív- és keringési rendszer, vagyis a test motorjának jó teljesítőképességét
- az időskori csontritkulás kisebb mértékét
- a jobb testtartást
- a jobb megjelenést
- a biztonság érzését
- az önbizalom, az öntudat növekedését
- a határozottságot, a dönteni tudást
- a társas kapcsolatok létesítését
A megfelelő testedzés egyaránt szükséges az ülő- és a nehéz fizikai munkát végzők számára is. Akár napi fél óra mozgás is elég! Ez lehet egy esti sietősebb séta egyedül, családtaggal, baráttal vagy a kutyusunkkal. A lényeg, hogy mozgassuk át magunkat minden egyes nap!
(fotó: Shutterstock)
Januártól másképp csinálom! – avagy a sikeres újévi fogadalmak titkai
Az év első napján tett fogadalmak általában rövid életűek, a kezdeti lelkesedés a fogadkozók többségénél pár hét alatt már alábbhagy. Pedig egyáltalán nem reménytelen, hogy következetesen kitartsunk az elhatározásaink mellett. …
TOVÁBB
Tessék lefeküdni! – alvásproblémák kamaszkorban
Egyre rosszabbul alszunk, már a 16-25 évesek is jóval kevesebbet pihennek a szükségesnél. A Magyar Alvás Szövetség elnöke az ebből adódó megbetegedésekre figyelmeztet.
TOVÁBB
Jégre fel!
A korcsolyázás amellett, hogy az egyik legkedveltebb téli sport és az egyik legösszetettebb mozgásforma, az egészségünkre is rendkívül pozitívan hat.
TOVÁBB
Beköszönthet a tavaszi térdfájás
Aki sokat mozog, fut, vagy csak gyakran guggolgat a kertben, közeli ismeretségbe kerülhet a térdfájással. Ez a tünet életkorhoz és tevékenységhez is köthető, és a tavaszi "újrainduláskor" is gyakrabban találkozhatunk vele. …
TOVÁBB
Hogyan étkezzünk menopauza alatt?
A nők körében 50 éves kor körül kezdődő menopauza igen kellemetlen tünetekkel járhat. Ezek azonban az étrendünk megváltoztatásával megelőzhetőek és mérsékelhetőek.
TOVÁBB
Az aggódástól megáll az ész
Az év egyik nagy tudományos botránya, hogy kiderült: egy vélhetően meghamisított laboreredmény mutatott irányt eddig az Alzheimer-kór gyógyszerét kutatóknak.
TOVÁBB
Mennyire hihetünk a net-doktornak?
A világhálón terjengő temérdek információból ember legyen a talpán, aki képes kiválasztani azt, amelyik valóban hiteles. Sorozatunk második részében az eligazodáshoz adunk néhány újabb kapaszkodót.
TOVÁBB
Így győzhetjük le az őszi fáradtságot
Az évszakváltás nemcsak a hangulatunkra, hanem a fizikai állapotunkra is hatással van. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amivel eredményesen felvehetjük a küzdelmet az őszi fáradtság ellen.
TOVÁBB
Falás és csalás – Kevesebb étellel is jóllakottan
Eszünk örömünkben, bánatunkban, unalmunkban, a kilóink száma pedig egyre csak gyarapszik. Ismerős? Az alábbi egyszerű trükkökkel tudatosan manipulálhatjuk a szervezetünket, és rátérhetünk a karcsúság, de legalábbis az egészségünk …
TOVÁBB
Füst helyett gőz
Kevés elterjedt szokásnak van annyira rossz híre, mint a dohányzásnak. Ezen az sem javított sokat, hogy a technológiai forradalom elhozta az e-cigarettákat.
TOVÁBB
Március 15-ig maradnak a korlátozások
A kormány március 15-ig változatlan formában fenntartja a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokat - mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön a Kormányinfón.
TOVÁBB
Szűrésre fel! – Az a pozitív, ha negatív
Novemberben bajszot hordanak a pesti villamosok is. Kampány emlékezteti ilyenkor a férfiakat: ideje tárcsázni az urológust, hogy adjon időpontot prosztatarák-szűrésre.
TOVÁBB
Lehet a rítus jó barát
"Ezt most még megesszük, megisszuk, aztán januártól új életet kezdünk..." De valóban okos dolog-e még utoljára úgymond egy újabb kanna benzint locsolni a tűzre?
TOVÁBB
Fűben-fában okosság
Aligha van jobb egészségügyi befektetés ilyentájt, kora tavasszal, mint némi vetőmag, pár palánta, meg egy-két facsemete. Aki gyakorló kertművelő, annak nem is kell magyarázni, miért.
TOVÁBB
Függőségek hálójában – mindig van másik út!
Vajon mennyire lehetünk hajlamosak a függőségekre? És hogyan juthatunk ki a csapdából? Demetrovics Zsolt addiktológust kérdeztük a függő személyiségekről és a nehézségek leküzdéséről.
TOVÁBB
Indul a 4. menet?
A szakemberek között legfeljebb csak abban van némi vita, hogy pontosan mikor és milyen lesz, de hogy hozzánk is elér a covid-járvány negyedik hulláma, abban kevéssé kételkednek.
TOVÁBB
Hogyan legyen sikeres az újévi fogadalmunk?
Egyáltalán nem reménytelen, hogy következetesen kitartsunk az elhatározásaink mellett. Polányi Viktória tanácsadó szakpszichológus a sikeres változtatáshoz ad hasznos és praktikus tanácsokat.
TOVÁBB
Biciklitúrára fel! – tematikus körutak a Nyugat-Balatonnál
A magyar tenger nyugati térsége páratlan természeti adottságaival és egyre több csalogató bringaútvonalával várja a kicsiket és nagyokat.
TOVÁBB
Gyógy-gyaloglás
Egykor csupán a helyváltoztatás legközönségesebb eszközének számított, ma már viszont valóságos gyógyszerként emlegetik.
TOVÁBB
„Le a kalappal a cukorbetegek előtt!” – Fókuszban a diabétesz 2. rész
Hazánkban a cukorbetegség ma már a lakosság közel egytizedét érinti. A közelgő Diabétesz világnap alkalmából dr. Károlyi Hortenzia diabetológus-belgyógyász szakorvossal beszélgettünk.
TOVÁBB
Újra hőségriasztás!
Harmadfokú hőségriasztást léptet életbe csütörtöktől szombat éjfélig az ország egész területére az országos tisztiorvos.
TOVÁBB
Ülve gyorsabban öregszik!
Fájdalmas bosszút áll a gerince azon, aki már fiatalkorától nem bánik elég jól vele – állítja Varga Péter Pál gerincsebész, a Budai Egészségközpont igazgatója.
TOVÁBB
Tavaszi ritmuszavar
Bár az Európai Parlament már 2019-ben megszavazta, hogy hagyjuk abba a kötelező, évi kétszeri óraátállítgatást, a tagállamoknak azóta sem sikerült megegyezniük a leváltásáról.
TOVÁBB
Savanyítva, préselve, sütve, főzve – zöldségtippek kora tavaszra
Mivel tölthetjük fel a vitaminraktárainkat, amíg nem találunk hazai epret vagy egyéb bogyós gyümölcsöket a polcokon, a banán és az alma viszont már unalmas? Ebben segít dietetikus szakértőnk.
TOVÁBB
Modernizálódnak a kistelepülések
Javul a kistelepüléseken élők életminősége a Magyar falu programnak köszönhetően - közölte a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos királyszentistváni sajtótájékoztatóján. Az ötezer lakosnál kevesebb lélekszámú …
TOVÁBB
Indul a hőpróba
Bár idén lassan melegedett bele a nyár, nem kétséges, hogy készülhetünk a szokásos hőséghullámokra – annak minden testi és lelki következményével. Nézzük, mire figyeljünk a forróságban!
TOVÁBB
Mivel édesítsünk, ha kerülnénk a cukrot?
Eritrit, sztívia, xilit, méz, datolyaszirup... – a hatalmas kínálatban Gelencsér Adrienn dietetikus segít eligazodni.
TOVÁBB
Mindennapi rigolyáink – hogyan „éljük túl” a családunkat?
"Nem jól mostad el a kiskanalat". "Rosszul nyomtad ki a tubusból a fogkrémet". Minden családban kirobbanhatnak látszólag jelentéktelen dolgok miatt is konfliktusok, amelyek jelentősen be tudják árnyékolni a mindennapokat …
TOVÁBB
Új élet 2.0
Nincs abban semmi rendkívüli, ha mostanra elbuktuk az esetleges újévi fogadalmunkat. Számtalan sorstársunk lehet.
TOVÁBB
A hosszabb élet titka: négy lábon jön a segítség
Alighanem kevesen sorolják a család egészségügyi kiadásai közé a kutyatápvásárlást, holott az ebből a szempontból is remek befektetés.
TOVÁBB
Praktikusan a covidról – kérdések és válaszok az ötödik hullámban
A legtöbb ember, aki az ötödik hullámban kapja el a koronavírus fertőzést, enyhe vagy közepes tünetekkel megússza. Mégsem szabad megfeledkezni arról, hogy a Covid-19 súlyos betegség. Ezért nagyon fontos idejében felismerni …
TOVÁBB
Így lehet tiszta otthonunk levegője
A téli vírusos időszakban különösen fontos, hogy az otthonunkban a lehető legtisztább legyen a levegő. De vajon szükség van-e ehhez légtisztító készülékre? Vagy elég, ha szellőztetünk, beszerzünk pár növényt és illóolajokat …
TOVÁBB
Hogyan lendüljünk túl a nyaralás utáni depresszión?
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy egy jól sikerült, élménydús vakációról hazatérve úrrá lett rajtunk a rosszkedv, és a “normál” életbe való visszatérésnek már a gondolata is elborzasztott bennünket. A nyaralás utáni lehangoltság …
TOVÁBB
Augusztus 1-től támogatás kapható az automata inzulinpumpákra
Augusztus 1-jétől nagyértékű eszköz könnyíti meg a diabétesszel élő közel 3000 páciens életét - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
TOVÁBB
Szépnek lenni mindenáron?
Iszonyatos nyomás alatt élnek a 21. századi nők, hogy megfeleljenek a szépséget mindenek fölé helyező és az örök ifjúságot éltető elvárásoknak. Vagy ez csak városi legenda? Tapasztalt kozmetikussal keressük az igazságot. …
TOVÁBB
Bárdosiék: Újévi tervek
Új családtag érkezett Bárdosiékhoz, aki bevallásuk szerint a legnagyobb motivációjuk lesz 2021-re. Ildi és Sanyi néhány jó tanáccsal is ellátnak bennünket azzal kapcsolatban, hogy hogyan érdemes a céljainkat megvalósítani …
TOVÁBB
Így alszanak kamaszaink – olvasóink válaszoltak
A csalad.hu olvasóinak gyermekeivel is előfordult már, hogy elaludtak az órán. Este pedig sokan telefonoznak még lefekvés után. Íme az alvási szokásokról készült minifelmérésünk eredménye.
TOVÁBB
Szokás-terápia
Számos áruházban már ősszel megjelennek a karácsonyi vásár kellékei. A kereskedők sürgetik a felkészülést az ünnepekre. De nemcsak a fenyőállítás, meg az év végi mérleg megvonása közelít, hanem a legtöbbeknek az sincs már …
TOVÁBB
Sétára fel! – Miért hasznos a gyaloglás?
A gyaloglás nincs korhoz kötve, ráadásul, ha mehetnékünk támad, bármelyik napszakban hódolhatunk ennek a jótékony mozgásformának. A rendszeres sétálással nemcsak a testünket, hanem a lelkünket is remekül karban tarthatjuk: …
TOVÁBB
A konyha szürke eminenciása
Nincs sem vonzó íze, sem bódító zamata, megemészteni sem könnyű, mégis egyre csak dicsérik. Aligha van olyan étrendi tanácsadó, amely ne hangsúlyozná a rostokban dús konyha áldásait. Ehhez támaszt nyújt a tudomány is.
TOVÁBB
Az MNB az ökológiai lábnyom mérséklésére hívja fel a figyelmet
Az ökológiai lábnyom mérséklésére hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a magyar túlfogyasztás napja kapcsán, amely az idén június 8-ra esik. A jegybank szerint ez arra utal, ha a bolygón mindenki úgy élne, mint …
TOVÁBB
A betegségek időben történő felismerése életeket menthet!
A március a vastagbélszűrés hónapja.
TOVÁBB
Kevesebb kávé, sikeres családalapítás?
Közismert, hogy a kismamáknak a koffein nem barátja, hiszen a nagyobb mennyiségű erős fekete akár árthat is a magzatnak. De mi a helyzet a férfiakkal?
TOVÁBB
"Az egészség, a hazánk és a pénz miatt is fontos az aktív életmód"
Az aktív életmód az egészség, a hazánk és a pénz miatt is fontos - mondta a családokért felelős tárca nélküli miniszter Siófokon csütörtökön.
TOVÁBB
Úgy jön, mintha járvány lenne
A fertőző betegségek jó része ellen óvhatnak bennünket a bevált oltások, ám manapság járványszerűen terjed számos nem-fertőző betegség is, amely ellen nincsenek ilyen egyszerű védekezési praktikák.
TOVÁBB
Álljunk fel, életet menthet!
Faudzsa Szingh 89 esztendős volt, amikor először teljesítette a maratoni távot. Azután kezdett futni, hogy elvesztette előbb a feleségét, majd a fiát. Késői szenvedélyéről többször azt nyilatkozta, hogy a futás tartja őt …
TOVÁBB
Min múlik az esés-esély?
Egy egyszerű csonttörés többnyire nem jár drámai következményekkel, ám van az az életkor, amikor akár egy kisebb esés is életveszélyt jelenthet. A combnyaktörés például hosszú időre ágyba kényszerítheti az idős embereket. …
TOVÁBB
Újra szabadlábra kerülnek az ujjak
Jön a nyár és napvilágra kerül minden, amit eddig a cipők rejtettek. Így a sok gondot okozó gombás körömfertőzések is.
TOVÁBB
Lehet, hogy én is PCOS-s vagyok?
Tíz nőből egy érintett, rendkívül változatos tüneteket produkál, a kialakulásának pontos okát ugyanakkor az orvostudomány a mai napig nem ismeri. Mit jelent ez a négy betű? Van-e esély a gyógyulásra? Mutnéfalvy Zoltán endokrinológust, …
TOVÁBB
Miért vagyok mindig fáradt?
Hiába pihenünk, mégis folyton fáradtnak, elgyötörtnek érezzük magunkat? Ha ez az állapot hetek alatt sem múlik, akkor nagyon fontos, hogy felderítsük a probléma gyökerét. Belgyógyász szakértőnkkel sorra vettük a könnyedén …
TOVÁBB
A rák megelőzhető!
Milyen életmódbeli változtatásokkal kerülhetjük el leghatékonyabban Magyarország egyik vezető, akár halálos kimenetelű betegségét? A rák elleni küzdelem világnapja, február 4. apropóján erről kérdeztük prof. dr. Győrffy Balázst, …
TOVÁBB
Hiszi? Nem hiszi?
Az információ gyógyíthat, de ha hamis, meg is ölhet. Ez az egyszerű igazság nyomasztó teherré válhat, amint valaki a virtuális térben keres gyógyírt a bajára.
TOVÁBB
Alváskutatás – a rejtély tudománya
Talán meglepő, de hazánk felnőtt lakosságának nagy része kifejezetten jól áll az alvással töltött idő tekintetében. Hogyan javíthatnak viszont azok helyzetén, akiknek az alvásminősége nem kielégítő? Milyen az ideális alváskörnyezet, …
TOVÁBB
Retteg, de nem beteg – A hipochondria is lehet poszt-Covid tünet
A Covid megjelenése új kihívásokat állított mindannyiunk elé, azonban különösen nagy terhet rótt azokra, akik az átlagosnál jobban félnek a betegségektől. A lelki egészség világnapja apropóján Fridvalszki Nóra klinikai szakpszichológussal …
TOVÁBB
Fehér köpeny nélkül is lehet életet menteni
Mentés másként – rajtad is múlik címmel indított kampányt a Médiaunió Alapítvány, hogy felhívják a figyelmet az elsősegélynyújtás és a véradás fontosságára.
TOVÁBB
Babamasszázs – nem csak hasfájásra!
A pocakfájás enyhítésén túl segíti az ellazulást, erősíti a kötődést, támogatja az immunrendszert és az izomzat egészséges fejlődésére is hatással van. Lénárd Orsi babamasszázs oktatótól azt is megtudtuk, hogyan sajátíthatjuk …
TOVÁBB
Gondolja át, amíg képes rá! – Mit tehetünk a demencia ellen?
Kevés annyira riasztó eshetőséget tartogathat a jövő, mint az időskori elbutulás. Az érintettnek a korábbi szellemi képességei lassú leépülése, a családjának pedig a szeretett rokonnal való kapcsolat elvesztése, az akár évtizedekig …
TOVÁBB
Kevesebb kalória, fiatalabb test?
"Máris halálra ettük magunkat!" – hangzik el olykor a tukmálás elhárítására, de talán még aki mondja, az sem tudja, hogy éppen egy komoly tudományos igazságot fogalmaz meg. Pedig kísérletekkel bizonyított, hogy nemcsak az …
TOVÁBB
Hogy unokáink is élvezhessék a Föld csodáit…
Sok szó esik a fenntartható fejlődésről, de még mindig nem elég. A globális túlfogyasztás napja évek óta augusztusra esik, a felmérések alapján a magyar adat azonban ennél is aggasztóbb képet fest: hazánkban június 8-a a …
TOVÁBB
Hogyan lendüljünk át a nyaralás utáni depresszión?
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy a vakációról hazatérve úrrá lett rajtunk a rosszkedv. Néhány trükkel megkönnyíthetjük a visszarázódást a hétköznapokba.
TOVÁBB
Két oltás, egy kérdés: egyszerre vagy külön?
A nátha, a koronavírus és az influenza vírusa is okozhat ebben a szezonban megbetegedéseket. Az oltások bizonyítottan jobb védettséget biztosítanak, mintha átesünk a betegségen. A most következő hetekben a két legveszélyesebb, …
TOVÁBB
Ami felszalad, az lefelé csak sétál
Ahogy halad az ősz, úgy kezdi testünk a téli tartalékok gyűjtését, karácsony környékén ez fel is gyorsul, míg aztán április-májusban jöhet a pánikszerű fogyókúra. De tényleg így kell lennie?
TOVÁBB
Fájdalom, meddőség – milliókat érint a rejtélyes betegség
Figyelemfelkeltő hónap indult az endometriózis ellen. A betegség 10-ből 1 nőt érint világszerte, de kialakulásának oka máig nem tisztázott. Ez a nőgyógyászati kórházi kezelések harmadik vezető oka.
TOVÁBB
Álmos nappalok, éber éjszakák
A nehézkes elalvás és a gyakori felébredés nem csupán a másnapi ásítozással bosszulja meg magát.
TOVÁBB
Ülünk és halunk
Bő fél évszázada az emberek legtöbbjénél még fel sem merülhetett, hogy túlontúl keveset mozog, hiszen a munka és a közlekedés egyben napi tréninggel is szolgált. Mára az ülés vált civilizációnk domináns testhelyzetévé.
TOVÁBB
„Jelen kell lenni” – Danis Lídia a Családvarázsban
Danis Lídia egy csapásra lett országosan ismert az Aranyélet című sorozatnak köszönhetően, amelyben az egyik legemlékezetesebb karaktert alakítja. Azt mondja, hogy a színészi sikerek ellenére is ugyanaz a nő maradt, aki mindig …
TOVÁBB
Így főzzünk egészségesen és egyszerűen!
Mi az egészséges és mi nem? Ennek tisztázására indította útjára a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) a „Nők Iskolája – nem csak nőknek” elnevezésű programot.
TOVÁBB
Lábon jön a gerincbaj
Ha elmúlt hatvan, és egyszer csak megrövidül az a távolság, amit egy szuszra meg tud tenni, mert elgyengül a lába, kimegy belőle az erő, akkor ideje felkeresnie a háziorvost és/vagy a reumatológust – tanácsolja Varga Péter …
TOVÁBB
Mi a fiatal öregség titka?
A boldog időskor alapja a napi célok és feladatok meghatározása, a szórakozás és a jutalom – fogalmazták meg szakemberek a Semmelweis Egyetem idősekről szóló előadássorozatában.
TOVÁBB
Mekkora lett ez a gyerek?!
Két-három hónapnyi vakációs távollét után gyakran csodálkoznak rá az osztálytársak egymás változásaira: ki nagyot nőtt, más meg mintha kikerekedett volna.
TOVÁBB
Vesekő: mit együnk, hogy elkerüljük?
A vesekőbetegség egyre gyakoribb világszerte, a lakosság 5-8%-át érinti. De vajon ebben mennyire van szerepe a táplálkozási szokásoknak?
TOVÁBB
Most először adták át a Monspart Sarolta-díjat
A kitüntetettek személyes életükkel a Nemzet Sportolója példáját követik, az idősekért dolgoznak, és nemcsak a közvetlen közelükben élőkért, hanem szélesebb körért is felelősséget vállalnak.
TOVÁBB
Győzzük le az őszi fáradtságot!
Az évszakváltás nemcsak a hangulatunkat befolyásolja, hanem a fizikai állapotunkra is nagy hatással van. Jó hír viszont, hogy az őszi fáradtsággal eredményesen felvehetjük a küzdelmet. Ehhez szolgálunk néhány hasznos tanáccsal.
TOVÁBB
Városi vagy vidéki gyermekkor? – 1. rész
Hol jó felnőni? A fővárosban, egy kisvárosban vagy éppen falun?
TOVÁBB
Hangos gyilkos – Milyen problémákat okozhat a zajos környezet?
Mi a közös egy csepegő vízcsapban, a városi csúcsforgalomban, egy szirénázó játékautóban és a flexelő szomszédban? Ezek bármelyike képes hosszabb távon aláásni az emberek egészségét.
TOVÁBB
Nyáron is kiemelten fontos a vitaminpótlás!
Bár még javában élvezzük a nyári napsütést, és jellemzően a betegségek is elkerülnek minket az évnek ebben az időszakában, a tévhittel ellentétben ilyenkor is figyelni kell a vitaminok pótlására. Hiszen nemcsak az immunrendszerünket …
TOVÁBB
Tavaszi fáradtság? Megelőzhetjük!
Ha az év első negyedében fáradtak, enerváltak és ingerlékenyek vagyunk, a kellemetlen tüneteket könnyedén vitaminraktáraink kiürülésével magyarázzuk. Pedig a panaszoknak számos más oka is lehet. Jó hír viszont, hogy egy kis …
TOVÁBB
Operaária és macskadorombolás – Mi gyógyíthatja a szívet?
Hogyan befolyásolhatja a zene, az állatok közelsége, vagy akár egy-egy finom illat a szívműködésünket? A közelgő Szív világnapja alkalmából ennek jártunk utána.
TOVÁBB
Városi vagy vidéki gyermekkor? – 2. rész
Hol jó felnőni? A fővárosban, egy kisvárosban vagy éppen falun? Ön szerint? Szavazzon!
TOVÁBB
Vissza a nyeregbe!
Ugyan dicsekedni nem lehet vele, de nem is nagy szégyen, ha valaki számára már február végére kiderül, hogy idén sem sikerült új életet kezdenie. A legtöbben ugyanis így járnak.
TOVÁBB
(Túl)súly-algebra
Legutóbb a Covid-fertőzöttek tragédiái hívták fel a figyelmet arra, hogy milyen kiszolgáltatottá teszi az embereket az elhízás.
TOVÁBB
Életmentő védelem
Hamarosan nyilatkozniuk kell a szülőknek arról: hozzájárulnak-e, hogy kiskamasz gyermekük októberben humán papillomavírus (HPV) elleni vakcinát kapjon.
TOVÁBB