Hogyan étkezzünk menopauza alatt?
Szerző:Jaksa Petra2022. 07. 28.Életmóddietetikus
A nők körében 50 éves kor körül kezdődő menopauza igen kellemetlen tünetekkel járhat. Ezek azonban az étrendünk megváltoztatásával megelőzhetőek és mérsékelhetőek.
Hőhullámok, éjszakai izzadás, depresszió, alvászavar, kimerültség, szexuális problémák – csak néhány a tünetek közül, amelyek a nőknél a menstruáció elmaradását, azaz a menopauzát kísérhetik. Mindezt az ösztrogénszint ingadozása és csökkenése okozza, a folyamatot kísérő panaszok azonban egyeseknél enyhébb, míg másoknál súlyosabb formában jelentkezhetnek. Dr. Mák Erzsébet PhD dietetikussal, a Semmelweis Egyetem docensével arról beszélgettünk, van-e erre bármilyen hatással a táplálkozásunk és ha igen, akkor miként tudjuk megreformálni az étkezésünket annak érdekében, hogy minimálisra csökkenthessük a változókori tüneteket.
Mikortól beszélhetünk menopauzáról? Valóban érdemes megváltoztatni az étrendünket ilyenkor?
– Hivatalosan a nemi hormonok termelésének megszűnte miatti menstruáció elmaradását értjük menopauza alatt. Az étrendünk megváltoztatására ilyenkor nagy szükség van, hiszen a hormonális változások nemcsak olyan kellemetlen tüneteket okozhatnak, mint a hőhullám, az ingerlékenység, az álmatlanság, hanem innentől kezdve fokozódik a kockázata súlyos, életre szóló betegségek kialakulásának is. A szervezetünkben minden mindennel összefüggésben áll, és ez a kijelentés a hormonrendszerre különösképpen igaz. Az egyik legismertebb változás, ha úgy tetszik, kockázati tényező, amit táplálkozással tudunk befolyásolni, az a csontanyagcsere változása, ami miatt a kalcium kiépül a csontokból, és ennek következtében csontritkulás alakul ki. A menopauza időszakában megváltozik a testösszetétel is: a zsírpárnák könnyebben rakódhatnak le és hamar bekövetkezhet az elhízás, ami számos betegség kiindulópontja lehet (pl. cukorbetegség, magasvérnyomás, epekövesség, magas koleszterinszint stb.). Szintén fontos, hogy élettanilag ilyenkor megnő a vér koleszterinszintje, ami jelentősen növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ebben az életszakaszban az úgynevezett jó koleszterin, a HDL koleszterin jótékony hatása már nem érvényesül. Így menopauza alatt és után a nők nagyjából ugyanolyan százalékban kapnak infarktust, mint a férfiak. A változókor szisztolés vérnyomásemelkedéssel is együtt jár. A súlycsökkentés ebben az esetben is segítség lehet, aminek szintén alappillére a diéta.
Fel lehet készülni vagy el lehet esetleg kerülni a korai menopauzát megfelelő táplálkozással?
– A menopauzát közvetlenül megelőző időszakot premenopauzának, a már rendszertelen vérzés és egyéb tünetek megjelenését felölelő időszakot pedig perimenopauzának nevezzük. Ez utóbbi akár már 30 éves kor körül elkezdődhet kimaradozó menstruációval, hangulatingadozással, kimerültséggel. Azonban ezeket a tüneteket ilyenkor még sok minden másra lehet fogni. A menopauzára való felkészülés mindenképp hasznos dolog. Ha semmi mást nem teszünk, csak kialakítunk egy egészséges táplálkozást, rendezzük a testtömegünket, hogy az ideálishoz minél közelebb legyen, akkor a menopauza idején javasolt étrendi változtatásokat könnyebben fogjuk venni. Sőt, nagyon fontos az egyéb tápláltsági állapotot jelző paraméterek rendezése is. Ilyen a szérum vérzsírszintek, a vércukorszint, a kalcium és D-vitamin szint ellenőrzése és szükség esetén korrigálása. Vagyis ajánlott évente egy-egy laborvizsgálatot elvégezni. Ha jó kondícióban, az optimálishoz közeli állapotban „lépünk” a hormonváltozás rögös útjára, akkor a kockázati tényezőket jelentősen csökkenthetjük. Azt azonban érdemes tudni, hogy minden felkészülés ellenére a menopauzát nem lehet elkerülni. Ennek az időpontnak a kialakulása sok tényező együttes eredménye.
A menopauza kialakulásának időpontját 3 faktor határozza meg:
hormonális faktor
- pajzsmirigy működése
- növekedési hormon szint
- ösztrogén szint
életmód faktor
- étkezési szokások
- csökkent fizikai aktivitás
- ülő életmód
reproduktív faktor
- első menstruáció időpontja
- szülések száma
- várandóság alatt felszedett testsúly többlet
Hogyan befolyásolja az étkezés vagy általánosságban az életmód, hogy mennyire viseljük rosszul a változókort, mennyire lesznek elviselhetetlenek a tüneteink?
– Azt, hogy ezt az átmenetet egy nő hogyan éli meg, azt az őt körülvevő kulturális tényezők és az olyan életviteli tényezők, mint a táplálkozás, mozgás, rekreáció nagymértékben befolyásolják. De ilyen tényező lehet például a szülések száma, az iskolázottság, vagy hogy szedett-e valaki korábban fogamzásgátlót. Tehát a táplálkozás csak egy része a tünetek kezelésének. Vannak bizonyos alapanyagok, amelyek a bennük lévő vitaminoknak, ásványi anyagoknak vagy egyéb nutritív anyagoknak (antioxidánsok, fitoösztorgének stb.) köszönhetően segíthetnek enyhíteni a tüneteket, illetve csökkenthetik a betegségek kockázatának kialakulását.
Például?
– Például a tej- és tejtermékek kalciumtartalma lassítja a kalcium kiépülést a csontokból, vagyis a csonttörések megelőzésében és gyógyulásában van fontos szerepe. Az elegendő folyadékbevitel és a helyes étkezési ritmus segíthet az alvásproblémák leküzdésében. Az elegendő zöldség és gyümölcs fogyasztása a magnézium bevitelen keresztül mérsékelheti az ingerlékenység, ingerültség szintet. A fitoösztrogén tartalmú szójatermékek általában kedvezően hatnak a tünetekre, de kifejezetten előnyös fogyasztásuk a hőhullámok miatt szenvedőknek.
A szóját sok ellentmondás, félelem övezi és menstruáló nőknek nem is igazán ajánlják a fogyasztását, mert ösztrogénszerű hatása van. A menopauza alatt hogyhogy mégis hasznos lehet?
– Valóban a szója az egyik legvitatottabb alapanyagunk. Sokan a génmódosított terméket látják benne, noha tényszerűen hazánkban nem lehet GMO-s termékeket előállítani, forgalmazni. Az is igaz, hogy régen rendelet – pl. közétkeztetési rendelet – szabályozta, hogy 6 éves kor alatt nem adható önállóan csak szójából készült étel/élelmiszer. A szója és a belőle készült alapanyagok, élelmiszerek azonban nagyon fontos szerepet kapnak a menopauzát követően, sőt az, előtte lévő időszakban is. A szárazhüvelyeseknek, például a babnak, lencsének, sárgaborsónak és különösképpen a szójának már olyan jelentős fitoösztrogén tartalma van, amely a lecsökkent hormonszint helyére lépve a megváltozott élettani helyzetet támogatni tudja. Tulajdonképpen egy kicsit becsapjuk a szervezetet, mivel az ösztrogén receptorok helyét elfoglalják a fitoösztrogének. Ezek a menstruációt ugyan nem hozzák vissza, ám az egyéb tüneteket enyhítik. Ráadásul a szójában lévő izoflavon vegyületek szintén át tudnak alakulni fitoösztrogén vegyületekké, amelyek szintén segítségek lehetnek a tünetek elviselésében.
Milyen formában fogyaszthatjuk a szóját?
– Ennek ma már nagyon sokféle módja van. A szójaital talán a legismertebb, amit a tej helyettesítésére alkalmazhatunk. Ha csak a napi adag kávéjába rakja valaki tehéntej helyett, máris sikerül egy kis fitoösztorgénhez jutnia. Persze készíthetünk vele kásákat, turmixokat, felhasználhatjuk ételek készítéséhez (pl.: csőben sült karfiol, Besamel mártás). Szintén jó forrás lehet a szójajoghurt, ami a szójaital fermentált változata. Ideális lehet tízóraira, uzsonnára némi gyümölccsel. A natúr változatok alkalmazhatók tejföl helyett levesek, főzelékek készítésekor, esetleg dresszingek, mártások alapjaként. Nagyon közkedvelt húshelyettesítő alapanyag a tofu is. Ez a szójababból készített túrószerű anyag, amelyet szűrnek, formáznak, dúsítanak (pl. kalciummal), igen sokféle változatban kapható. Létezik natúr, füstölt és egyéb módon pácolt, fűszerezett formában is. A szójacsírát frissen salátába keverve, vagy szendvicsbe téve fogyaszthatjuk. A szója granulátumot és szója kockát felhasználás előtt mindenképp fűszeres, ízesített vízben vagy tejben kell áztatni. Felhasználásuk általában nem önállóan, hanem kiegészítésként javasolt. A granulátumot vegyíteni lehet darált hússal és így fasírtokba, töltött és rakott ételekbe kerülhet. A kockázott formát pörköltfélékhez javasolt használni. A szójababot pedig krémekhez, pástétomokhoz szokás felhasználni, de ha valakinek van otthon tejital készítő gépe, abba is belerakhatja.
Milyen vitaminok pótlására figyeljünk fokozottan a menopauza alatt?
– Alapvetően pótolni azt kell, ami hiányzik. Mivel a menopauza egy egészséges állapot, ezért mielőtt bármiféle étrend-kiegészítésbe belefogna valaki, érdemes egy táplálkozási naplót – legalább három napot – kiértékeltetni, hogy egyáltalán mit fogyasztunk és mennyit. Ezt az eredményt javasolt összevetni egy laboreredménnyel is, és a kettőből együttesen lehet csak megállapítani, hogy kinek mire van szüksége. Persze, ha a hazai lakosság táplálkozásából indulunk ki, akkor biztos szükség lesz az A-, B1-, B2-, B6-, D-vitamin, kalcium, vas, cink és szelén pótlására. De ez persze csak általánosítás.
Hogy néz ki egy ideális napi étrend ebben az életkorban?
– Alapvetően az egészséges táplálkozásnak megfelelően kell, hogy kinézzen. Erre a legjobb, ha az OKOSTÁNYÉR® ajánlását vesszük figyelembe, amit a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége állított össze és a Magyar Tudományos Akadémia is támogatja. A változókori táplálkozásról egyébként két dietetikus kollégámmal közösen könyvet is írtunk Menopauza címmel, amelyben rengeteg, a tüneteket szelíden enyhítő receptet gyűjtöttünk össze.
A változókori étrendre vonatkozóan néhány tanács:
- rendszeresen étkezzünk (napi 3-5 alkalommal), nyugodt körülmények között
- részesítsük előnyben a zsírszegény alapanyagokat pl: 1,5%-os tej, 12%-os tejföl, sonkafélék, sovány húsok. Ugyanez vonatkozik az ételkészítésre. Igyekezzünk minél zsírszegényebben főzni, sütni.
- törekedjünk a cukor felhasználásának csökkentésére
- étrendünkbe illesszünk be telítetlen szírsavakat, amelyekhez leginkább növényi forrásból juthatunk, például főzéshez használjunk növényi olajokat.
- fogyasszunk naponta többször, 4-5 alkalommal zöldséget, gyümölcsöt. Ezeket lehetőleg minél színesebben, változatosabban válogassuk össze.
- naponta javasolt fél liter tej vagy ennek megfelelő mennyiségű kalciumot tartalmazó tejtermék fogyasztása
- hetente 2-3 alkalommal együnk sótlan olajos magvakat
- naponta fogyasszunk valamilyen szárazhüvelyest vagy szójaterméket
- hetente tartsunk egy húsmentes napot
- figyeljünk az energiabevitelünkre, hogy megelőzzük a súlyfelesleg kialakulását
- amennyire lehet, csökkentsük a sófogyasztásunkat
- igyunk napi 1,5-2 liter folyadékot, lehetőleg vizet, cukormentes teát.