Tóth Boglárka hat éve foglalkozik táplálkozási tanácsadással. Eredeti végzettségét tekintve biológus, majd elvégezte a Semmelweis Egyetem táplálkozástudományi mesterképzését is, később pedig a funkcionális táplálkozási tudományokat. Ismereteiből merítkezve először saját életében tette le az egészséges életmód alapköveit, ma pedig már másokat is erre ösztönöz.

„Fontos a mértékletesség”

– Az édességek fogyasztását tekintve nagyon óvatosnak kellene lennünk – emeli ki Boglárka. – Jómagam nem igazán pártolom a különféle nassolnivalók és desszertek túlzott fogyasztását. Természetesen időnként megengedhetjük magunknak, ám nagyon fontos a mértékletesség, ugyanis a szervezetünknek nincs akkora kalóriaigénye, mint amennyit magukban hordoznak ezek az édességek. Főétkezés helyett pedig szintén nem jó alkalmazni ezeket, hiszen nem számolhatóak el teljes értékű tápanyagforrásként. A minőségi étkezés kiegészítéseképpen javaslom csak fogyasztásukat, de hogy ne kelljen teljesen megvonnunk magunktól a finomságokat, készítsük el azokat egészséges összetevőkből.

"a mesterséges édesítők, sőt, még a természetes cukrok is növelik az inzulint..."

Természetes édesítők nyomában

– Sokan gondolják, mégis tévhit, hogy a boltokban kapható édesítőszerek egészségesek. Kalóriaértékük ugyan nincsen, de ugyanúgy megemelik az inzulinszintet, mint a cukor. Az édes ízt egészséges alternatívákkal helyettesíthetjük, mint például a stevia és az eritrit, amelyek különböző formában, bio boltokban is kaphatók. A stevia egy gyógynövényalapú édesítőszer, levelét is használhatjuk mondjuk tea ízesítésére. Azért ajánlom meleg szívvel ezeket az összetevőket, mert egészségesebbek és általuk elkerülhető a plusz kalóriabevitel. Fontos szempont továbbá, hogy egyik sem vált ki inzulinválaszt, ugyanis a mesterséges édesítők, sőt, még a természetes cukrok is növelik az inzulint, amely leterheli a hasnyálmirigyet. Amit tudni érdemes róluk, hogy sokkal édesebbek, mint a cukor, ezért bánjunk csínján velük, illetve van némi mellékízük, de ez abszolút megszokható, főként, ha egyéb ízekkel – gyümölcsökkel, fűszerekkel – gazdagítjuk őket.

Fehérliszt helyett zabliszt

Boglárka szerint érdemes elkerülni a finomított szénhidrátok bevitelét is az édességek elkészítése során, ő általában zablisztet és barnarizslisztet használ alternatívaként.

– Előbbivel szinte minden finomság elkészíthető: piskóta, palacsinta, sütemények. Ne felejtsük ki a gyümölcsök varázslatos erejét sem; természetes módon ízesíthetjük vele édességünket. A méz és juharszirup ugyan természetes cukorforrások, viszont magas a fruktóz- és cukortartalmuk. Megfázáskor érdemes kihasználni a méz gyógyító hatását, de a hétköznapokban cukor helyettesítésére nem ajánlom, lehetőség szerint maradjunk inkább a természetes édesítőszereknél.

Tanult függőség az „édesszáj”

– A finomított szénhidrátok fogyasztása – fehérliszt, fehércukor – függőséget okozhat. Nem úgy születünk, hogy ennyire kívánjuk az édes ízt, hanem ehhez az évek során hozzászoktatjuk a szervezetünket. Ezért fontos odafigyelni arra, hogy ne váltsuk ki nassolással a főétkezéseket, hiszen ennek komoly kárát láthatjuk majd a későbbiekben. Érdemes tudni, hogy hormonális probléma is okozhatja az édességek iránti túlzott vágyat, de ami biztos, hogy semmi esetre sem jó jel az, ha valaki nagyon édesszájú. A kalóriadús és a tápanyagban dús közötti alapanyagok bevitelekor a legnagyobb különbség az, hogy előbbi esetén a szervezetünk sejtszinten picit mindig éhezni fog. Ezt a hiányérzetet próbáljuk meg édeségekkel pótolni. Tápanyagdús forrásokkal, mint tojás, hal, hús, zöldség, gyümölcs és természetes gabonafélék (rizs, köles, quinoa, hajdina, amaránt) bevitelével, azaz vegyes táplálkozással elérhetjük, hogy a szervezetünk „elégedett” legyen, így nem fogjuk annyira kívánni az édes ízeket sem, nagyritkán pedig egy kis „bűnözés” azért belefér!

Bejgli recept egészséges összetevőkkel:

Tészta hozzávalók 3 rúdhoz:

  • 0,5 kg liszt (Szafi free expressz lisztkeverék)
  • 15 dkg kókuszzsír vagy kókuszvaj
  • Ízlés szerint négyszeres erősségű cukorhelyettesítő (Szafi kb. 2 dkg)
  • 1 tojás és 1 sárgája
  • fél citromhéja reszelve
  • vanília ízlés szerint
  • csipet só
  • 2 dkg élesztő (helyettesíthető fél kiskanál szódabikarbónával is)
  • pici rum vagy fehér bor (omlósabb a tészta tőle)

Amennyiben túl sűrű tésztát kapunk, hígíthatjuk kókusz vagy mandulatejjel. Összegyúrva az alapanyagokat pihentessük tésztánkat 1 órán keresztül.

Töltelék hozzávalók 2-3 rúdhoz:

  • 20-25 dkg darált mák vagy dió
  • ízlés szerint négyszeres erősségű cukorhelyettesítő (kb 5 dkg)
  • 1 evőkanál kókuszzsír
  • 1-2 dl kókusz vagy mandulatej
  • ízlés szerint fahéj (2-3 csipet)
  • ízlés szerint vanília és rum
  • mákoshoz 1 citromhéja és leve
  • dióshoz 1 narancshéja és leve

Összekeverve forralásig felfőzzük. A kinyújtott tésztára rákenjük a tölteléket és egy kevés reszelt almát (vigyázzunk, mert ha sok, eláztatja a tésztát). Mákoshoz eperlekvárt, dióshoz baracklekvárt is tehetünk. Végül adjunk hozzá egy pici növényi joghurtot és néhány szem beáztatott mazsolát. Tekerjük fel, majd pihentessük 15 percig. A tetejét kenjük be tojássárgájával, és szurkáljuk meg villával. Előmelegített sütőben 180 fokon, 40 perc alatt süssük készre.

Kész is a finomság, jó étvágyat és kellemes ünnepeket kívánunk!

(fotó: Shutterstock, privát)