Méltán hódította meg a világot – répatorta nem csak húsvétra
Szerző:Szűcs Anikó2022. 04. 13.Életmód
Az angolszász eredetű répatorta ma a világ egyik legismertebb és legkedveltebb süteménye. Hogy miért ilyen népszerű? Először is isteni finom, emellett alapvetően egészséges, és könnyen elkészíthető. Mindenekelőtt azonban kell hozzá egy jó recept – íme a mi kedvencünk, nem csak húsvétra!
Annak idején a nyolcvanas években a nyuszikás vicc kapcsán hallhattunk először a répatortáról, anélkül, hogy akkoriban lett volna lehetőségünk megkóstolni a jól ismert tréfában sokat emlegetett finomságot. Aztán szép lassan maga a sütemény is megjelent a hazai cukrászdákban. Mára pedig kicsik és nagyok körében egyaránt töretlen népszerűségnek örvendő, elmaradhatatlan húsvéti finomság lett.
A kényszerűségtől a világnapig
Valószínűleg kevesen tudják, hogy ez az isteni sütemény a középkorban született, méghozzá kényszerűségből, hiszen akkortájt a háztartások számára a cukor drága vagy éppen elérhetetlen volt, viszont a sárgarépa kellően édesnek bizonyult ahhoz, hogy tésztákat és süteményeket lehessen vele ízesíteni. Sőt, pudingot is készítettek belőle.
Aztán ez a jellegzetes alakú zöldség egy időre feledésbe merült, egészen a II. világháborúig, amikor a kényszer újra rávitte ezúttal az angol háziasszonyokat, hogy a desszertek készítésekor sárgarépával édesítsenek.
Az angol kormány pedig különféle kampányokkal igyekezett fellendíteni a répafogyasztást: a szigetországban a Walt Disney által rajzolt répacsaláddal próbálták népszerűsíteni ezt a zöldséget, és felhívni a háziasszonyok figyelmét, hogy bátran készítsenek répalevet, sárgarépás krumplilevest, zsemlét, kenyeret, süteményt és pudingokat.
A háború után a répás sütemények az amerikai cukrászdákban is megjelentek, később pedig a répatorta szép fokozatosan meghódította az öreg kontinenst is. A sütemény népszerűségét mi sem mutatja jobban, minthogy már saját világnapja is van, méghozzá február 3-án.
Nem lehet vele melléfogni
A répatorta nagyon finom, alapvetően egészséges, könnyen elkészíthető – és napokig friss marad, már ha egyáltalán megéri a másnapot, ami egy igazán ízletes sütemény esetében korántsem biztos. Főleg akkor nem, ha a népes család minden tagja édesszájú.
Ahhoz azonban, hogy legyen mivel megédesíteni a húsvétot, mindenekelőtt kell egy jó recept! Ebben munkatársnőnk, Szabó-Szalai Zsuzsanna, a Családbarát Magyarország Központ szakmai szakértője van a segítségünkre, aki örömmel osztja meg a csalad.hu olvasóival ennek a húsvétkor szerinte is elmaradhatatlan süteménynek a receptjét.
– Nagyon szeretem a répatortát, és tapasztalatom szerint általában a gyerekek is imádják, nemigen lehet vele melléfogni – mondja mosolyogva Zsuzsa. – Süthetjük tortának is, olyankor a tetejét díszíthetjük marcipán répácskákkal: ezeket a formákat a gyurmázni szerető gyerekek saját maguk is elkészíthetik. De készülhet a sütemény muffin-formában egyéni adagokban, ebben az esetben marcipán nyuszifejjel lehet húsvétivá varázsolni, amire ételfesték-filctollal rajzolhatunk szemet, fogat, bajszot, ami megint csak jó móka lehet a lurkóknak.
A répatorta receptje
Hozzávalók
24 cm-es formához, vagy egy 18 cm-es magasított tortához.
A piskótához:
250 g finomliszt, vagy 230 g teljes kiőrlésű liszt
250 g reszelt sárgarépa
200 g cukor vagy ennek megfelelő cukorpótló
100 g durvára őrölt dió
1 dl olaj
4 db tojás
10 g sütőpor vagy szódabikarbóna
1 kávéskanál fahéj
1 db narancs vagy citrom héja
1 marék mazsola (elhagyható)
1 csipet só
A krémhez:
300 g mascarpone
300 ml jéghideg habtejszín
150 g porcukor, vagy ennek megfelelő mennyiségű porcukor helyettesítő
1 cs. vaníliás cukor, vagy pici vanília paszta
A marcipán répákhoz:
zöld és narancssárga marcipán
porcukor vagy étkezési keménytő a formázáshoz
Piskóta elkészítése:
A lisztben keverjük el a fahéjat, a sütőport és a diót. Tisztítsuk meg a répákat, majd sajtreszelőn reszeljük le. A sütőt kapcsoljuk be 170 fokra.
Válasszuk szét a tojásokat. A tojások fehérjét verjük habbá a cukorral, pici sóval, majd egyenként keverjük hozzá a tojások sárgáját, apránként az olajat, majd a dióval, fahéjjal és sütőporral elkevert lisztet, végül a répát, citrom vagy narancshéjat és a mazsolát.
Béleljük ki a tortakarika alját sütőpapírral. A masszát simítsuk a tortakarikába, majd 170 fokon kb. 40-45 perc alatt süssük készre (tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e)
Amennyiben magasabb, kisebb átmérőjű tortát szeretnénk sütni (18 cm), inkább vegyük ketté a masszát és külön-külön süssük ki a tortakarikákat.
Krém elkészítése:
A mascarponét keverjük el a porcukorral (vigyázzunk, ne kevergessük sokáig, nehogy kicsapódjon és ikrás legyen a krém).
A habtejszínt a vaníliás cukorral verjük közepesen kemény habbá (amikor a hab csúcsot húz, akkor már jó, nem kell, hogy kemény legyen)
Óvatosan keverjük össze a mascarponét a habbá vert tejszínnel.
A tortát vágjuk óvatosan lapokra. A krémet annyi felé kell osztanunk, amennyi részre vágtuk a tortát. Töltsük meg a tortát a krémmel, majd díszítsük előre megformázott marcipán répákkal. Díszíteni fogyasztás előtt célszerű, mert a marcipánt oldja a mascarponés-tejszínes krém.
Marcipán répák készítése:
Formáljunk egy kb. 1,5 cm átmérőjű narancssárga és egy 0,5 cm átmérőjű marcipángolyót.
A narancssárga golyót porcukros vagy keményítős felületen sodorjuk hengerré, egyik végén vékonyítsuk el. A zöld golyót lapítsuk el.
A répába egy kés segítségével lenyomatot, a répa zöld szárát ¾-ed részéig sűrűn vágjuk be.
A répa szárát két végén nyomjuk össze. Egy ecsetet mártsunk vízbe, melynek segítségével nedvesítsük be a répa vastagabbik végét, majd ragasszuk hozzá a zöldjét.
A húsvét a keresztény egyház egyik legfontosabb ünnepe, ugyanakkor a tavasz eljövetelének köszöntése is. Egyházi és családi ünnep is egyszerre. A húsvétról és a Nagyhétről korábbi cikkünkben olvashat részletesen.