Tegyük rendbe a bélflóránkat!

Sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, ami mostanra már bizonyított tény: az immunrendszer nagy része – egészen pontosan 80 százaléka – a belekben található. Az emésztőrendszerünk egészsége tehát az egész szervezetünk egészségének záloga. A bélflóránk, amennyiben a jó bélbaktériumok dominálnak benne, megvéd minket a különböző kórokozóktól, vírusoktól. Azonban a rossz baktériumok bizonyos körülmények között képesek elszaporodni, ez pedig gyengíti a szervezet védekezőképességét. Mi több, a legújabb kutatások szerint a bélrendszer állapota a depresszióval, szorongással és idegrendszeri rendellenességekkel is összefüggésbe hozható.

A gyakori puffadás, gázképződés, hasmenés, hányinger mind-mind olyan jelek, amikből arra gyanakodhatunk, hogy az emésztőrendszerünk nem működik megfelelően.

De mégis, mi segíti az egészséges bélflóra fenntartását és visszaállítását? Egyrészt a táplálkozás és a gyógyszerfogyasztási szokásaink. A gyakori antibiotikumszedés (és általánosságban a rendszeres gyógyszerszedés) rossz irányba mozdítja a bélflórát, kiöli a jó baktériumokat is a belekből. Javasolt a teljes értékű (nem előre csomagolt) friss ételek, zöldségek, gyümölcsök és erjesztett ételek (pl. savanyú káposzta, kovászos uborka, kombucha stb.) rendszeres fogyasztása. A prebiotikumokat is érdemes felvenni az étrendünkbe: ilyenek például a zabpehely, a banán, az alma, a dió, a hagymafélék, a csicsóka vagy a hüvelyesek. A fehércukros, magas szénhidráttartalmú ételeket viszont igyekezzünk kerülni. Mindemellett fontos, hogy hagyjunk fel a dohányzással, a gyakori alkoholfogyasztással, ügyeljünk a megfelelő folyadék- és rostmennyiség bevitelére, a rendszeres mozgásra, a megfelelő mennyiségű, pihentető éjszakai alvásra és a stressz levezetésére is.

Öltözzünk melegen, fogyasszunk meleg ételeket, italokat!

A hideg idő beköszöntével nem véletlen, hogy ösztönösen melegségre vágyunk minden téren. Az évezredes múlttal rendelkező kínai medicina szerint ilyenkor fontos, hogy kívül-belül melegen tartsuk a testünket, ez ugyanis véd minket a meghűléstől és erősíti az immunrendszerünket. Öltözzünk melegen: viseljünk sálat, sapkát, a derekunkat is fedő meleg kabátot, meleg zoknit. Ne hagyjuk kihűlni a végtagjainkat a lakásban ülve sem!

Az étkezés terén is részesítsük előnyben a főtt, párolt ételeket, meleg italokat. A hideg saláta, a fagylalt vagy a jeges üdítő fogyasztásának nem most van itt az ideje. Használjunk immunerősítő, melegítő hatású fűszereket, gyógynövényeket, pl. chilit, borsot, szegfűszeget, fahéjat, kurkumát, kardamomot, koriandert, fokhagymát, gyömbért, ánizst, pirospaprikát. Jöhetnek a meleg gyógyteák, chai latték, sőt időnként egy-egy (nem túlcukrozott) jó minőségű forró csoki is beleférhet.

Foglalkozzunk a lelkünkkel!

Ez az év eddig is sok nehézséget hozott mindenki életébe, és most is van okunk arra, hogy labilisak legyünk, kibillenjünk az egyensúlyunkból és napi szinten aggódjunk a saját, a családunk és a világ sorsáért. A lelki és mentális egészségünk megőrzése azonban épp olyan fontos, mint a fizikai, sőt! A stressz, a szorongás, a félelem bizonyítottan gyengíti az immunrendszert, tehát nem szabad félvállról venni.

A Gyermekút weboldalon, illetve applikációban pszichológusok és más szakemberek is foglalkoznak ezzel a témával. Hangsúlyozzák, hogy hagyjunk időt a pihenésre, a feltöltődésre: relaxáljunk, meditáljunk, jógázzunk, végezzünk légzőgyakorlatokat, vagy egyszerűen csak töltsük olyan elfoglaltságokkal a magunkra szánt időt, ami teljes mértékben kikapcsolja az agyunkat. Ezek segíteni fognak bennünket a kritikus helyzetek könnyebb megoldásában, a kreatívabb, fókuszáltabb munkavégzésben, sőt a testünk öngyógyító folyamataira is serkentően hatnak.

Lényeges az is, hogy beszélgessünk a barátainkkal, szeretteinkkel, osszuk meg velük az aggodalmainkat, legyen valaki, aki előtt bátran megnyílhatunk. Ha nincs ilyen ember a környezetünkben, akkor pedig ne féljünk segítséget kérni! Keressünk fel egy pszichológust, életvezetési tanácsadót, kineziológust vagy bármilyen olyan szakembert, akiben megbízunk. Sokat segíthet a hálanapló írása is: vezessük be, hogy minden reggel vagy este papírra vetünk 3 dolgot, amiért hálásak vagyunk aznap. A nehéz időszakoknak is vége egyszer, ezen is túl leszünk, de addig is, vigyázzunk magunkra testileg és lelkileg is!

(fotó: Shutterstock)