Láthatatlan munkának nevezzük azokat az otthoni és gondoskodási feladatokat, amelyeket fizetség nélkül végzünk.. 

Ilyen, mindennapos láthatatlan munka például a háztartásvezetés, főzés, bevásárlás, vasalás, takarítás, gyermeknevelés, idősgondozás vagy akár a gyermekek iskolába, óvodába, különórára szállítása, kísérése. Ezek a tevékenységek bár nem jelennek meg a gazdasági mutatókban, mégis nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy egy család és egy közösség harmonikusan működjön.

A Láthatatlan Munka Világnapját először Kanadában hívták életre, majd világszerte egyre többen kezdték el elismerni és támogatni a kezdeményezést. A nap célja, hogy társadalmi párbeszédet indítson a háztartási és gondozási munkák méltó elismeréséről, hogy kihangsúlyozza, milyen jelentős mértékben járulnak hozzá ezek a tevékenységek a gazdasághoz és a közjóhoz.

Miért fontos erről beszélni?

Sokan úgy érzik, hogy ezek a mindennapi tevékenységek maguktól értetődőek, azonban, ha nem értékeljük eléggé, könnyen túlterheltséghez és kimerültséghez vezethetnek. Különösen a nők esetében jellemző, hogy a munkahelyi feladataik mellett a családban végzett tevékenységeik jelentős mértékben láthatatlan munkák. Fontos, hogy felismerjük az anyák családért végzett tevékenységeinek az értékét, és támogassuk az egyenlőbb feladatmegosztást a családon belül.

Hogyan segíthetünk?

  • Elismerés és megbecsülés: Már az is sokat jelent, ha szóban elismerjük a láthatatlan munka értékét, és köszönetet mondunk érte.
  • Tudatos feladatmegosztás: Ha a családtagok közösen átgondolják, ki milyen feladatokat vállal, az segíthet az egyenlőbb elosztásban.

A Láthatatlan Munka Világnapja jó alkalom arra, hogy elgondolkodjunk saját hétköznapi tevékenységeinken, és elismerjük mindazokat, akik nap, mint nap rengeteget tesznek a családjukért és a közösségükért – még ha ezt nem is mindig vesszük észre. Az odafigyelés és a támogatás az első lépés a változás felé!