2025. július 1-jétől teljes egészében mentesül a személyi jövedelemadó alól a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED) és az örökbefogadói díj. 

A CSED, a GYED és az örökbefogadói díj biztosítási jogviszony alapján járó ellátások, feltételük, hogy a jogosult a gyermek születését – örökbefogadás esetén nevelésbe vételét – megelőző 2 éves időszakban rendelkezzen legalább 365 nap biztosításban töltött idővel.

Az intézkedés eredményeként a gyermeket szülő anyák (illetve más CSED jogosultak) a 24 hétig járó csecsemőgondozási díjat bruttó összegben kapják kézhez, hiszen azt már évek óta nem terheli sem társadalombiztosítási járulék, sem pedig nyugdíjjárulék. 

Mivel a CSED mértéke 2021. július 1. napjától a korábbi 70 %-ról 100%-ra emelkedett, mindez azt jelenti, hogy 2025. július 1-jétől az édesanyák a korábbi bruttó keresetüknek megfelelő összegű CSED ellátást kapnak kézhez.

A gyermek kétéves koráig (ikrek esetén 3 éves korig) igénybe vehető gyermekgondozási díj után pedig csak 10 százalék nyugdíjjárulékot kell fizetni, melyből ugyanakkor továbbra is érvényesíthető lesz a családi járulékkedvezmény. 

Az intézkedés érvényes lesz nemcsak az általános GYED-re, hanem a főiskolások/egyetemisták,  friss diplomások által igénybe vehető diplomás GYED-re, a nevelőszülőként foglalkoztatottak számára elérhető nevelőszülői GYED-re, valamint az unokáikat gondozó még nem nyugdíjas nagyszülők által igényelhető nagyszülői GYED-re egyaránt.

Az örökbefogadói díj 2020. január 1-től került bevezetésre, amelyre a kétévesnél (ikrek esetén háromévesnél) idősebb gyermeket (gyermekeket) örökbefogadó biztosított szülő lehet jogosult, ha rendelkezik az előírt előzetes biztosítási idővel. Az örökbefogadói díjból – a CSED-hez hasonlóan – szintén nem vonnak sem társadalombiztosítási járulékot, sem nyugdíjjárulékot, így a jogosultak annak bruttó összegét kapják kézhez a 2025. július 1-jén hatályba lépő módosításnak köszönhetően.

A CSED, a GYED és az örökbefogadói díj ellátásokról bővebb tájékoztatás itt található.