A böjt: testi-lelki tisztulás
Szerző:Schäffer Erzsébet2025. 04. 04.Családban élni jóblog
Képzeld, nem sanyargatás volt, ahogy hittem, hanem katartikus élmény!
Sok éve azzal jött haza a barátnőm, hogy valami böjtkúrán vett részt, amit én balga, akkor még úri passziónak képzeltem. Bár ő nem egy unatkozó szépasszony, inkább egy mindennek utána néző, okosan szervező öt gyerekes családanya, aki azóta már a családjával és széles ismerősi körével is megismertette majd megszerettette az alkalmankénti böjtölés áldásos hatásait.
A katolikus naptár szerint most a húsvét előtti negyven napos böjti napokat éljük, de bárhova nézünk, minden vallás a természet bölcsességét követve időnként önmegtartóztatást hirdet. S ezt nem csak a lelki, de a testi egészség megóvása miatt is teszi.
Utána néztem a böjt tudnivalóinak és megtaláltam Sövényházi Ilonát gyermek- és háziorvost, aki több mint húsz éve kezdett maga is böjtölni, a gyógyításban rég használja a különféle méregtelenítést, ezzel sokakat segített a böjt okozta élményhez. Ami összefoglalva abban áll, hogy a böjt nem csak a fölösleges testi kilóktól szabadít meg, hanem megtisztulni, megnyugodni, emelkedni segít, így a nyomasztó lelki terhektől is megszabadulhatsz.
- Sokféleképpen lehet értelmezi a böjt fogalmát: spirituális, táplálkozási, természetgyógyászati értelemben. Az utóbbiról szólva: tisztító módszernek számít, amikor saját elhatározásunkból, meghatározott ideig nem eszünk szilárd ételt és lemondunk az élvezeti szerek használatáról. Így kalória és fehérje nem kerül a szervezetbe, a testünk rákényszerül, hogy a napi 1800-2000 kalóriát valahonnan előszedje. Mélyen a kötőszövetből, a zsírszövetből bontja le a sejteket, közben kiürít és lebont mindenféle lerakódott, pangó dolgot is – fehérjemaradványokat, zsiradékot, mérgeket, amelyek a tüdőn, a bőrön, a tápcsatornán keresztül jutnak a szervezetünknek. Becsült adatok szerint, a mai életmód mellett heti közel egy kilónyi méreg kerül be a testünkbe.
– Ezek szerint, ha mondjuk, mérges vagyok, vagyis dühös, haragos, akkor nem csak a kedvem az.
– Pontosan. Például a tavaszi fáradtság hátterében a fény-, valamint az ásványianyag- és vitaminhiány áll. Nem úgy kell hatékonyan kezelni, ahogyan gondoljuk: vagyis több pihenéssel és táplálkozással. Nem! Éppen ellenkezőleg: több mozgással és az emésztőrendszer tehermentesítésével.
– Egy böjtkúra miből áll?
– Sokféle van. Az általunk legjobbnak tartott, bevált böjtös módszer, Airola finn származású természetgyógyász léböjt kúrája. A kúra egy hete során frissen préselt, higított zöldség- és gyümölcsleveket, gyógyteákat fogyasztunk, meghatározott időben szűrt zöldségfőzetet iszunk. A levekkel kellő mennyiségű ásványi sók, enzimek és vitaminok kerülnek a szervezetbe. Megfelelő arányú pihenés és mozgás segíti a böjtöt, valamint béltisztítás, masszázsok, szauna. Hosszú gyalogos túrákat teszünk a környéken, a közös beszélgetések során sokszor eltemetett fájdalom, ki nem mondott panasz kerül napvilágra. Meg persze nevetünk is nagyokat. De van mód magányos elcsendesedésre is.
– Nincsenek riasztó tünetei egy ilyen méregtelenítésnek?
- A leggyakoribb a fejfájás. Sokan például tea- és kávéfüggők, nekik az átállás nehezebb. Hiszen átrendeződik az anyagcserénk, átáll a szervezet a külső anyagcsereforrásokról a belsőre. Másként működünk, s esetleg két-három napig érezhető fejfájás. A böjt vége felé megjelenhetnek a bőrön pattanások, jeléül annak, hogy a méreganyagok kioldódnak.
– És gondolom, egyfolytában éhes az ember…
– Nem! A böjtben az éhség a legkisebb probléma. Ettől fél mindenki, hogy örökké éhes lesz. Amikor átáll a szervezet a belső energiaellátásra, megszűnik az éhségérzet. Nem is várom, hogy jön majd az étel, s majd feltölt energiával, tudom, hogy ezt most magamnak kell megoldani. Ezért fontos, hogy önszántamból böjtöljek, készüljek rá, s fantasztikus, ahogy belépünk a böjtbe, mintha elvágták volna az éhségérzetet. Emlékszem az első böjtömre: frenetikus élmény volt. Könnyű voltam, vágott az eszem, valóban fölszabadult a testem, és belül is erősítő nagy lökést kaptam, mintha innentől nem lennének előttem akadályok. Már készülni a böjtre, az is jó érzés. Lemondani, áldozatot hozni – ezúttal magamért – és kilépni a mindennapi életből, lecsendesedni, elvonulni, átadni magam egy másféle helyzetnek – ez mindenkire nagy hatással van.
Kértem egy receptet egy kímélő, alig böjtre. Íme:
Tehermentesíti a szervezetet, ha nem eszünk ezekben a hetekben húst, vagy csak ritkán, mondjuk hetente egyszer. (Ettől még nem lesz
vegetariánus az ember, de akár hosszú távon is bevezethetnénk a ritkább húsfogyasztást.)
Esténként csak salátát együnk egy szelet barna kenyérrel. Legfeljebb napi két kávét igyon, aki nagyon kívánja, viszont legalább két-két és fél liter vizet fogyasszon!
Bármilyen lemondás (pl. alkoholfogyasztásról, éjszakázásról, dohányzásról, túlzottan sós étkezésről) hasznos lehet. Mindezt tudjuk, hogy jó volna megtenni, csak nincs hozzá erőnk. Ám, ha mégis sikerül (mert kitűztük, legalább egy
bizonyos időre), nagyon megnöveli a belső tartást, önbizalmat ad, célokat és folytatást.