Pénzügyi tippek a "pénznyelők" lefaragására
Szerző:MNB Pénzügyi Navigátor2024. 10. 09.Családban élni jópénzügyi tudatosság
A takarékos szemlélet hosszú távú elköteleződést igényel, azonban már a rendszeresen félretett kisebb összegek is jelentős megtakarítást eredményezhetnek.
Az MNB Pénzügyi Navigátor hasznos tanácsai a hatékony takarékoskodáshoz nyújtanak segítséget.
Mindennek az alapja: a tervezés
A hosszú távú anyagi biztonság alapja, hogy átlássuk pénzügyeinket, ismerjük háztartásunk pénzmozgásait. Gondos tervezéssel és költségvetés készítésével nyomon követhetjük kiadásainkat és bevételeinket, ezáltal arról is lesz információnk, hogy mekkora az anyagi mozgásterünk: mi az az összeg, ami a rendszeres kiadásokon felül megmarad, és félre tudunk tenni belőle.
A kiadások kapcsán érdemes alaposan megvizsgálni azokat is, amelyek valamilyen régebben kötött szerződéshez kapcsolódnak: éves szinten akár több tízezer forint folyhat ki feleslegesen a családi kasszából csak azért, mert rendszeres időközönként nem vizsgáljuk felül például a bankszámla-szerződésünket, biztosításainkat, telekommunikációs előfizetéseinket. Ha hitelünk van, érdemes annak is utánajárni, hogy elérhető-e a meglévőnél kedvezőbb konstrukció a szolgáltatók kínálatában. Alacsonyabb törlesztőrészletek mellett például nagyobb összeg fordítható rendszeres megtakarításokra.
Tervezés, tudás, biztonság
Ha már rendelkezünk tartalékkal, gondolkodjunk hosszú távon! Megtakarításainkat többféleképpen is gyarapíthatjuk, ám mint minden pénzügyi döntést, ezt is alaposan meg kell fontolni. A befektetési-megtakarítási piacon elérhető termékek palettája rendkívül széles. Egyes termékekhez nincs szükség speciális tudásra, de számtalan konstrukció mélyebb, már-már szakértői jártasságot igényel. Tartsuk szem előtt, hogy a megfelelő ismeretek hiánya jelentős kockázatot jelenthet, ezért csak olyan befektetési formát válasszunk, amelyhez rendelkezünk a megfelelő ismeretekkel.
Szükség esetén kérjünk segítséget független, hiteles forrásokból: Budapesten pl. az MB ügyfélszolgálatán, vagy a valamennyi vármegyeszékhelyen elérhető Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodákban.
De legyünk nagyon óvatosak a szolgáltatásaikat a közösségi médiában vagy kéretlen üzenetekben kínálgató szolgáltatókkal, különösen, ha ajánlataik túlságosan kecsegtetőek! Az internetes csalók csak arra várnak, hogy adatainkat megszerezhessék, hozzáférjenek pénzünkhöz. Kizárólag ellenőrizhető, hiteles és független szakértőhöz forduljunk!
Zöld döntésekkel az anyagi biztonságért
Sokat tehetünk anyagi helyzetünkért azzal is, ha odafigyelünk környezetünkre, hiszen környezettudatos döntéseink a mindennapokban anyagi előnnyel is járnak. Ha például előre megtervezzük a heti menüt és bevásárlólistát készítünk, kevesebbet vásárolunk feleslegesen, ezzel egyaránt csökkentjük kiadásainkat és a kidobott élelmiszerek mennyiségét. Néhány zöld pénzügyi tanácsot megfogadva jelentős összegeket takaríthatunk meg minden hónapban.