A suli előtt
Szerző:Schäffer Erzsébet2022. 02. 04.Schäffer Erzsébet: ...és akkor elmesélem...
Az alábbi életképekkel bárki találkozhat, ha megáll egy iskola előtt, mondjuk tanítás vagy napközi után. Tanulság nincs. Talán csak az élet gyakorlása van. Vagy hát mit is beszélek… élünk, botlunk, elesünk, fölállunk.
S minden nap elmegyünk a csemetéinkért az iskolába. Amíg csak nem lesznek önjárók.
Állok az iskola előtt, várom a Bulcsúgyereket. Bár már kulcstulajdonos, egyedül jár haza, de ha hozzám jön délutánra, akkor érte jövök.
A korlátnak dőlve mások is állnak, szülők, főleg anyukák, beszélgetnek, várakoznak. Van, aki ráérősen, néhányan türelmetlenül, egy mama minden ajtónyílásra odakapja a fejét, nézi az óráját. Egy idő után fölcsattan:
- Mi az eget csinálnak ezek bent!? Már rég megették az ebédet!
Végre megjön, akit várt. Még le se ért a lépcsőn, a mama már mondja:
- Na, téged aztán leshet az ember! Idejövök időre, várom a fiatalurat, te meg nem vagy képes kijönni a többiekkel. Már a fél csoport elment! És hogy nézel ki?!
A kisfiú – harmadikos lehet – valóban szokatlanul néz ki. Így ránézésre azt mondanám, kész szerencsétlenség. A sálját maga után húzza a földön, maszkja félrecsúszva, fél szemét is betakarja, sapkája nemkülönben, mindjárt leesik. Hátizsákja félvállán, lehúzza súlyosan a begombolatlan kabátot. Ja, és szemüveges. Áll a második lépcsőn és komoly arccal mondja a tényeket:
– Rosszul láttad anya. Velem együtt hárman jöttek ki, a többiek még bent vannak.
A mama már újra mondana valamit, de látja, jobban teszi, ha helyreráncigálja a fiát. Sapka a helyére kerül, a maszkot leveszi, a sálat körbetekeri a gyerek nyakán, föladja vállára a táskát, begombolja a kabátot. Aztán mégis felkiált:
- Te jó Isten! Kinek a cipőjét húztad fel?!
A helyzet megoldását már nem tudtam megvárni, megjött a Bulcsúgyerek.
-------
Jó két hét múlva megint várakozom. Az iskola előtti utca egyirányú, a parkoló autók hagyta sáv nem túl széles. De a kreatív szülőkön nem lehet kifogni. Pláne, ha rohanásban vannak. Nézem, ahogy lassan gurul a jókora terepjáró – parkolni, ha akarna, sem tudna – és tökéletes az időzítés, amikor az iskola bejáratához ér, kivágódik az ajtó, a gyerek körbenéz, le a lépcsőn, átszalad a járdán, s már bent is ül a kocsiban. Elsuhannak. Nem úgy, mint a vékony fiatal nő, teli nejlonzacskókkal. Neki sikerült két kocsi közé beszuszakolni a magáét, odaáll a várakozó anyukák közé és topog. Nem is annyira a hideg miatt, gondolom menne már, ezer dolga van. Egy szőke bongyorhajú kislány jelenik meg az ajtóban, pink hátitáska, pink sapka, nagyon édes pink jelenség ő maga is. A kislány átadja a táskáját, aztán megkérdi:
– Elhoztad az egeremet?
Halkan kérdezte, inkább csak érdeklődésből, nem volt benne számonkérés. A mamája mást hallhatott. De az is lehet, hogy rossz napja van, fáradt, ideges, békét akar és tele van a hócipője minden egyébbel. Lesunyja a fejét a kislány magasságáig. Majdnem kiabál.
– Nem hoztam el! Elfelejtettem! Érted? Van ilyen. Padlógázzal jövök, hogy ideérjek a kisasszonyért, cipelem a tánccuccodat, visszahozom a jelmezt és tessék, ezzel fogadsz! Elhoztad az egeremet!!! Nem. És ne kérj, nem megyek haza érte. Ma egér nélkül táncolsz. Otthon megvár. Érted?!
A kislány téblábol, másodikos lehet, de anya, mondaná, amikor hozzájuk ér egy fiú, a kislány bátyja. Nem sejt semmit, átadja a táskáját:
– Visszamegyek anya, összeállt egy focicsapat. Eljössz értem négyre?
A mama most már nem fékezi magát:
– Négyre? Vagy ötre? Mit parancsoltok?! Még hova ugráljak? Ezt érdemlem tőletek?! Se egy puszi, se köszönés. Gyere értem, hozd az egeremet, vidd a táskámat! Tényleg ezt érdemlem? Na, ebből elég! Be a kocsiba! Ma nincs tánc, nincs foci, indulás!
Beülnek az autóba, a gyerekek hátra, a mama előre, de nem indulnak. Csak annyit látok, hogy egy idő után kiszáll a kislány, utána a fiú, viszik a jelmezt meg a tánccuccot vissza a suliba. A fiú, mielőtt becsukja a kocsiajtót, visszaszól:
– Köszi anya, Lili is pont négykor végez… Szia!