A csalad.hu Glávits Annát, a Mevisz titkárát kérdezte a szervezet munkájáról és nyári tevékenységeiről.  

csalad.hu: Hogyan mutatná be röviden a szervezetüket és annak alapvető célkitűzését?

Glávits Anna: Egy több mint 35 éve működő nonprofit szervezet vagyunk, elsődleges célkitűzésünk pedig, hogy mozgás-, látás- vagy értelmi sérülteknek szervezzünk olyan programokat, ahol lehetőségük van egy elfogadó és megtartó közösségbe bekerülni, más sérült és segítő fiatalokat megismerni. 

Szervezetünkben az irodavezetőn kívül mindenki önkéntes alapon tevékenykedik, így elengedhetetlen azoknak a fiataloknak a munkája, akik alázatukkal és elhivatottságukkal lehetővé teszik a programok létrejöttét, és működtetik a Meviszt. Folyamatosan próbálunk új embereket megszólítani és hívni alkalmainkra. Gyakran látogatunk középiskolákba és gyülekezetekbe, ahol élménybeszámolókkal és érzékenyítő foglalkozásokkal igyekszünk a fiatalokat (és kevésbé fiatalokat is) önkénteskedésre buzdítani. Úgy tapasztaljuk, hogy ugyan van igény az önkénteskedésre, de sokan nem ismerik a táborainkat, és hogy milyen csodálatos dolog részese lenni azoknak.

csalad.hu: Miben egyediek, különlegesek a nyári táboraik?

G.A: A mi táborainkban sérültek és egészséges fiatalok együtt nyaralnak. Kirándulunk, strandolunk, kézműveskedünk, játszunk, együtt főzünk, sőt néha a lovaglás és a táncház is szerepel a programok listáján. Néha kihívást okoz a nem akadálymentes helyszínek meglátogatása, de egy-két elszánt és lelkes táborosnak semmi sem lehetetlen! Alapelvnek tekintjük, hogy a sérülteket nem táboroztatjuk, hanem velük együtt, egy közösséget alkotva táborozunk. A Mevisz alkalmai nagyon sokat jelentenek azoknak a táborosainknak, akik egészségük vagy szociális helyzetük miatt bentlakásos intézményekben laknak, és év közben nem, vagy csak alig van lehetőségük kikapcsolódni és közösségben lenni. Ezeknek a táborosoknak sokszor ez az év fénypontja, ezért is szívügyünk, hogy minél emlékezetesebbé tegyük őket.

csalad.hu: Milyen hatással vannak a táborok a segítő fiatalokra?

G.A: A táborok nem csak a sérült táborosaknak nyújtanak nagy élményt, hanem a segítő fiataloknak is lelki feltöltődést jelentenek. Sokan vannak például, akik először ismerőseik hívására, vagy éppen az 50 óra közösségi szolgálat elvégzése miatt jöttek először táborba, ám utána “itt ragadtak”, és azóta is lelkesen segítik a táborok megvalósulását.

A Mevisz táboraiban, - éppen azért, mert ilyen sokféle ember gyűlik össze, - olyan elfogadó közösségek alakulnak ki, amelyben senkinek sem kell magát kívülállónak vagy haszontalannak éreznie, hiszen segíteni mindenki tud, akár egy baráti beszélgetéssel vagy öleléssel is. A táborokon kívül egy vagy többnapos tábortalálkozókat is szervezünk, ahol év közben is ápolhatjuk a táborban épített kapcsolatokat. 

Aki szeretne önkénteskedni, segíteni nekünk, keressen minket, az egyesületetünk Facebook oldalán. 

Az Önként Jöttem díjról és a díjazottakról bővebben az alábbi linken olvashatnak.