Miért olvassunk?
Szerző:Szöveg: Békési Erika, fotó: Förster Tamás2020. 04. 02.Életmód
Most minden eddiginél időszerűbb a gyermekkönyvekre figyelnünk egy kicsit, hiszen találhatnánk-e nagyobb értelmet a bezártságnak, mint a reményt, hogy csemetéink visszatalálnak az olvasáshoz? „A szavakra éhes gyerekeket jóllakatja a könyv” – idén ez a fő mottója a Gyerekkönyvek nemzetközi napjának, amit Andersen születésnapján, április 2-án tartunk számon.
A dán meseíró jeles tavaszi napját 1967 óta koronázza a gyerekkönyvekre való különös figyelem. A szervezők évekkel ezelőtt különleges magvat találtak ki a nagy napnak: minden évben egy-egy országé a lehetőség, hogy mottóval, illusztrációs plakáttal és egy kedves, gyerekeknek szóló történettel üzenjen a világnak. A mese mondanivalója sokféle lehet: például hogy szeretjük a könyveket, hogy a történetek elvarázsolnak, hogy olvasni jó, és sosem késő azt elkezdeni!
„A könyvben minden benne van!”
„És megtudtam, mi a könyvek titka.”
Ez a magyar mottó 2001-ben járta be a világot, ekkor ugyanis hazánk volt a Gyerekkönyvek nemzetközi napjának gazdája. Az üzenetünket Janikovszky Éva írta a világ gyerekeinek: „… Otthon nálunk mindenki olvasott. Anyám is, apám is, nagyszüleim is. Ahogy elnéztem az arcukat, amint a könyv fölé hajolva hol elmosolyodnak, hol elkomorodnak, hol meg feszült izgalommal lapoznak egyet, azon gondolkoztam: hol járnak? Meg se hallják, ha szólok hozzájuk, s ha végre rám figyelnek, mintha visszajöttek volna valahonnan. Miért nem visznek engem is magukkal? Mi van a könyvekben, mi az a titok, amit nem osztanak meg velem? Aztán megtanultam olvasni. És megtudtam, mi a könyvek titka. Az, hogy minden bennük van. Nemcsak a tündérek, a manók, királykisasszonyok, a gonosz boszorkányok, hanem én is meg te is, örömeinkkel, gondjainkkal, vágyainkkal, bánatunkkal, benne van a jó meg a rossz, az igaz és a hamis, a természet, a világmindenség; ez mind, mind elfér a könyvekben. Nyisd ki a könyvet! Megosztja veled minden titkát.”
Mit jelent nekünk a könyv?
Játsszunk egy kicsit a családdal! Képzeljük azt, hogy mi kaptuk a feladatot, hogy röviden, tömören üzenjük meg a világnak, miért jó olvasni, és mit jelent számunkra a könyv. Fogalmazzunk meg szavakat, félmondatokat, mottókat a könyvről, és írjuk le az ötleteket! Rossz megoldás nem létezik, jó viszont annál több! A kreatív családtagok készíthetnek a leírtakból egy plakátot, hogy sokáig szemünk előtt legyenek a kedvcsináló szavak. Hátha – még az eddiginél is – nagyobb kedvvel megyünk ezután a könyvespolchoz! Mi itt a szerkesztőségben kíváncsiak voltunk a legnagyobb meseírók és irodalmárok mottóira, a Gyerekkönyvek nemzetközi napja alkalmából az elmúlt években ugyanis csodás mondatok indultak vándorútra az olvasásról.
Lássuk negyedszázad termését!
- Éhség a szavakra - 2020
- A könyv segít lelassulni – 2019
- A kicsi a könyvben nagy - 2018
- Hadd nőjünk fel könyvvel! - 2017
- Egyszer volt, hol nem volt - 2016
- Sok kultúra, egy történet - 2015
- Képzeld el a nemzetet a történet alapján! - 2014
- Könyvélmény a világ körül - 2013
- Egyszer régen volt egy történet, amit az egész világ mesélt - 2012
- A könyv emlékezik - 2011
- A könyv vár rád, találd meg! - 2010
- Én vagyok a világ - 2009
- A könyvek útba igazítanak, a tudás örömet szerez - 2008
- A mesék összekapcsolják a világot - 2007
- A könyvet a csillagok írják - 2006
- A könyvek a varázsszemeim - 2005
- A könyvek fénye - 2004
- A könyv egy bűbájos hálózat - 2003
- Könyvről-könyvre mászni a magasba - 2002
- A könyvben minden benne van! - 2001
- A titok a könyvben van, a könyv a titok - 2000
- Könyvem, szerelmem - 1999
- Nyisd ki a könyvet és a varázslat elkezdődik - 1998
- A gyerekkor az élet költészete. A költészet a világ gyerekkora. - 1997
- A könyv útlevél a valódi léthez - 1996
- Könyv – a megosztott tapasztalat - 1995