Kezdődik az iskola
Szerző:csalad.hu, fotó: Förster Tamás2021. 08. 31.Iskolást nevelünk
Vajon az osztályokba visszatérő gyerekek óvatosabbak lesznek, elmaradnak a nagy ölelések az évnyitón? Gimnazistákat és Németh Erika pszichológust kérdeztük a szeptemberi iskolakezdés alkalmából.
A mostani tanévkezdés jóval biztonságosabb lesz, mint az egy évvel ezelőtti – hangsúlyozta közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Mivel nincsenek érvényben szigorú korlátozások a mindennapi életben, így az iskolákban sem írnak elő ilyen intézkedéseket.
Késely Arina és Kabátnik Tímea a 10. évfolyamot kezdi a zuglói Madách Tánc- és Színművészeti Szakgimnáziumban. Az elmúlt évet ők is nagyrészt az online oktatásban töltötték, a nappaliban álltak a hevenyészett balettrúdnál, majd, mint minden iskolás, ők is a képernyő elé ültek be a közismereti órákra. Talán soha nem várták még annyira az iskolakezdést, mint most.
– Nagyon élveztem a nyarat, jó volt, hogy kicsit szabadabban lehetett jönni-menni, könnyebb volt, hogy az arcunk nem izzadt bele a maszkba a buszon. De alig várom, hogy újra ott legyünk a teremben. Azért furcsa lesz, hogy megint bent kell dolgozatokat írni, és be kell ülni a padba – kezdi Tímea.
– Visszaigazolás lesz az új tanév, hogy az online tanulás alatt mennyire tudtuk magunk által feldolgozni, elsajátítani a tananyagot – folytatja Arina. – Egy kicsit tartok azért attól, hogy újra lesznek szigorítások, és online oktatásra kényszerülünk.
Nem minden volt rossz
A lányok szívesen tovább vinnék az új tanévben is a digitális oktatás néhány vívmányát.
– A Classroom-rendszert például, a hasznos dolgokat jó lenne megtartani, jobban képbe kerültünk az internet világában – meséli Arina. – Én soha nem tanultam volna meg weboldalt készíteni, ha nem vagyunk online – teszi hozzá Tímea, aki az elmúlt hónapokban az osztály „projektgurujává” képezte magát. – Szerintem a tanárok is megtanulták, hogyan lehet jól használni az online felületeket, talán nem kell majd annyit használni a tankönyveket, ez a része reméljük, megmarad.
Arina úgy véli, a gyakori kézmosás, a kézfertőtlenítés szokása nem változik szeptembertől sem. – Ez már mind berögzült, fontos, hogy a tisztaságérzet meglegyen. Tímea hozzáteszi: – Kicsit vissza kell rázódni a koránkelésbe és jobban be kell osztani az időnket, de nagyon jó lesz már visszatérni.
Nagyon sok diákra igaz lehet most, hogy a korábbiaknál sokkal jobban várja a tanévkezdést. Németh Erika klinikai gyermek szakpszichológus szerint ugyanakkor óriási egyéni különbségek vannak, nagyon vegyes a kép.
– Aki szorongóbb típus, annak lényegesen nehezebb lehet a visszailleszkedés, az, hogy mindent újra elölről kell kezdeni.
A kulcs a beszélgetés
A szakértő szerint azoknak lehet most nagyon nehéz, akik akár az általános iskolát, akár a gimnáziumot tavaly kezdték.
– Az az egy év arról szólt volna, hogy összerázódik az osztály, mindenki megtalálja a helyét a közösségben. Ők most úgy kezdhetnek neki, hogy nem tudják, az idén vajon sikerül-e összekovácsolódni.
Németh Erika szerint bármilyen traumáról vagy nehézségről beszélünk, nagyon fontos, hogyan zajlik a feldolgozási időszak.
– Egy sok-sok változással teli élethelyzet lehetőséget ad arra, hogy fejlődjünk benne, új megküzdési lehetőségeket találjunk. A covid-os időszak feldolgozásában is az egyik kulcs, hogy miként tudtak-tudnak erről az emberek másokkal beszélgetni, és ez igaz a diákokra, tanárokra is. Mindenféle érzésről szabad beszélni, arról, ami nehézséget okozott, de arról is, ami esetleg pozitívumként mutatkozott meg.
A pszichológus hozzátette, szükség lehet iskola-pszichológusok vagy a pedagógiai szakszolgálat segítségére is a karanténos tanévek okozta traumák közös feldolgozásához.
– A tanárokra a covid-helyzet, az online oktatás módszertanának, eszköztárának kidolgozása nagyon nagy terhet rótt. Picit félek attól, hogy a közösen megélt eddig ismeretlen élethelyzet nem volt mindenhol összekovácsoló hatású. Azoknál a csoportoknál, ahol a tanárok igyekeztek hangsúlyt fektetni abba, hogy „mi egy csapat vagyunk”, ott kisebb lehet az utólagos megrázkódtatás, könnyeb lehet a visszatérés. De sok helyen a szétforgácsolódás felé is mehetett a folyamat, ott jól jön majd a segítség.
A szakértő azért abban bízik, hogy a lelkesedés, az újra találkozás öröme sokat segít majd a feldolgozásban és visszatér az iskolai élet a normál kerékvágásba.
A biztonságos tanévkezdés érdekében 4 oltási nap is lesz az iskolákban, augusztus 30-án és 31-én, valamint szeptember 2-án és 3-án, az iskolaorvosok és háziorvosok bevonásával, Pfizerrel oltják a 12 éven felülieket. A megadott határidőig majdnem 48 ezer 12 év feletti általános és középiskolást regisztráltak a szülők az oltásokra.