A téma kapcsán kérdeztük Ferenczi Andreát, a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség (MNKSZ) elnökét és Zsigmond Tibort, a Családbarát Magyarország Központ fenntartható programok igazgatóját.

csalad.hu: Mi inspirálta, hogy ezt a projektet elindítsa? Az MNKSZ eddigi tevékenységét hogyan színesíti a projekt?

Ferenczi Andrea: 2003-ban alapítottuk a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetséget (MNKSZ), melynek célja a nők foglalkoztatásának elősegítése, összhangban a családi háttér fontosságával, az élethosszig tartó tanulásban való részvétel biztosításával, a kormányzati-, az üzleti- tudományos- és civil szféra közötti párbeszéd elősegítésével, együttműködésben a magyar, a határon túli, az európai és más külföldi civil szervezetekkel és szakértőkkel. 

Az MNKSZ közhasznú civil szervezet, amely tevékenysége során átveszi mindazon külföldi jó példákat, amelyeket meghonosításra érdemesnek ítél. További célunk, hogy a magyar példákat megismertessük a világgal, a kialakított kapcsolatrendszerünkön keresztül az Európai Unióval és az ENSZ-szel. Büszkék vagyunk rá, hogy 2009-től első magyarként az „ENSZ-ECOSOC speciális konzultatív státusszal” is rendelkezünk. Nagy öröm volt számunkra, hogy 2023-tól egy újabb Erasmus+ együttműködési célú, kis léptékű partnerségben vehetünk részt. Megkönnyítette a partneri együttműködést, hogy a most júliusban záruló „Nők, család, karrier - Digitális megoldások a felnőtt tanulásban” című projektben a koordinátor Családbarát Magyarország Központtal, valamint a cseh és szlovák partnerekkel már nem először dolgoztunk együtt. Ez a projekt gyakorlatilag a 2020-2022 között cseh, szlovák és lengyel partnerekkel a Visegrádi Alap támogatásával, az MNKSZ koordinációjában megvalósított „Nő, Család és Karrier” témájú kutatási projektjeink folytatása.

Fontos még megemlíteni, hogy az elmúlt 3 évben a Családbarát Magyarország Központtal együttműködésben jelentünk meg minden évben, márciusban a New Yorkban megrendezésre kerülő ENSZ legmagasabb szintű női rendezvényén, a CSW-ENSZ nők helyzetét vizsgáló bizottsági ülésének keretében szervezett fórumon. 

csalad.hu: Milyen konkrét célokat tűztek ki és mi valósult meg?

F.A.: A projekttel a Családbarát Magyarország Központ, a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség és a külföldi partnerek célja, hogy a nőket és a családokat segítse azzal, hogy felhívja a figyelmet az őket érintő kihívásokra és lehetőségekre a mai „digitális világban”, a gyermeknevelésben és a munkahelyi helytállásban, vagy akár a szabadidő eltöltésében. A július 25-i projektzáró nemzetközi konferencián ismertetjük először a nyilvánossággal az eredményeket. A partnerségben résztvevő szervezetek kapcsolati hálója és kommunikációs csatornáin keresztül szeretnénk minél szélesebb körben felhívni a figyelmet a projekt eredményeként létrehozott applikációgyűjteményre és használati útmutatóra. Ez az európai uniós platformokon angol nyelven, míg a partnereknél a saját anyanyelvükön  jelenik meg. Reméljük, minél több felhasználóhoz eljut majd. 

A Családbarát Magyarország Központtól Zsigmond Tibor, a Családbarát Magyarország Központ fenntartható programok igazgatója nyilatkozott.

csalad.hu: Hogyan illeszkedik a „Nők, család, karrier - Digitális megoldások a felnőtt tanulásban” című projekt témája a Családbarát Magyarország Központ célkitűzéseihez?

Zsigmond Tibor: Az Erasmus+ program kiemelt prioritása a digitális átállás európai szintű hatékony segítése és ehhez kapcsolódóan a digitális készségek fejlesztése. Ezt a célt illesztettük a projektterv kidolgozása során a Családbarát Magyarország Központ céljaihoz, hisz Társaságunk egyik legfontosabb vállalása, hogy hasznos, hiteles ismeretekkel járuljon hozzá a családok harmóniájának, testi-lelki egészségének, jóllétének megerősítéséhez, megőrzéséhez, hogy segítse az egyensúly megtalálását és megőrzését a családi élet és a munka között. Ebben a digitalizáció térnyerése nagy lehetőséget jelent, hiszen annak vívmányai nemtől és kortól függetlenül mindenki számára elérhetők. Ahhoz azonban, hogy ezeket mindenki hatékonyan tudja használni, szükséges a folyamatos támogatás. Ebben nyújthat segítséget a projekt keretében kidolgozott applikáció- és jó gyakorlat gyűjtemény, és a hozzájuk tartozó útmutató.

csalad.hu: Hogyan összegezné  a projektben résztvevők szerepét és a megvalósult eredményekben vállalt tevékenységüket?

Zs.T.: A projektben a Családbarát Magyarország Központ koordinátori-projektmenedzsmenti szerepet vállalt.  Mi nyújtottuk be a pályázati kérelmet a Tempus Közalapítvány felé, és kötöttük meg a támogatási szerződést. A projekten belüli kommunikációs feladatok, az adminisztratív és beszámolási feladatok szintén hozzánk tartoznak.

Az ötletgazda Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség feladata volt a szakmai koncepció kidolgozása, valamint a kutatás vezetése. Tekintve, hogy a projekt munkanyelve az angol, így minden munkadokumentum, az eredménydokumentumok is angol nyelven születtek meg, ezek elkészítését is az MNKSZ végezte, míg a végső arculati munkákat a mi szakembereink dolgozták ki.

A szakmai vezető által összeállított módszertan alapján a cseh és a szlovák partner összegyűjtött 80-80 db, az országuk kapcsán fontosnak ítélt applikációt, amelyek a nők és családok számára a naprakész digitális jelenlét szempontjából a leghasznosabbak. A projekteredmények terjesztésében szintén minden együttműködő részt vesz. A csalad.hu oldalunkon teljeskörűen elérhető a projektleírás, a célkitűzések, a projekttagok bemutatása, a lezajlott események ismertetése, valamint letölthetők lesznek az eredménydokumentumok is. Örülünk, hogy részt vehettünk ebben a programban, és hozzájárulhattunk a sikeréhez.

A projektről bővebb információ a csalad.hu oldalon található.