Hogyan legyen illatos és színes virágoskertünk?
Szerző:Békési Erika2020. 04. 22.Életmód
Gyönyörködve sétálok az idős nénik kertjei mellett. Mert náluk mindig nyílik valamilyen virág, az éppen elvirágzott helyén máris előbukkan a következő szépség, és tavasztól őszig színes a kertjük. A Föld Napja alkalmából virágzó virágoskertekről álmodoztunk.
Mivel gyerekek mellett az ember nem mindig ér ki időben a kertbe, én évekkel ezelőtt beláttam, hogy a számomra ideális virágoskertben kevés a munka! Ez számomra több mindent is jelent:
• Például azt, hogy a legtöbb virág évelő a kertemben, azaz „elvárom” tőlük, hogy minden évben maguk tegyék a dolgukat.
• Strapabíró, stramm növényekkel ültetem tele a kertet, mert tudom, hogy kihívásokkal teli életük van: kibírni a kutyát, macskát, gyereket, aszályt, napot és árnyékot, átültetést és az időnként – gyakran – beröpülő labdákat.
• Szeretem, ha bokrosodnak, szaporodnak, vagy valamilyen módon terjednek az ültetett virágok, mert szerintem a kert akkor szép, ha rendezett rendetlenség van benne: ha összeér, belefolyik, innen-onnan kinyúlik a virág, vagy kinő akár a járdából is.
• Elvárom a növényeimtől, hogy virágzás után ne száradjanak el, hanem zölden is tovább díszítsék a kertet!
• Számomra fontos, hogy a virág viszonylag hagyományos legyen. Azaz lássam néniknél, útszéli árkokban, lehessen a boltban kapni vagy a barátok kertjéből hajtást csípni belőle.
Azok a bizonyos „kevés munkás” virágok
Virágoskertet kialakítani sosem késő, és a virágoskert sosincs készen! Hát ez a mondat legyen az ösztökélés arra, hogy kimenjünk a kertbe, és babrálni kezdjünk benne. Icipici virágágyással is indulhatunk, pár tő növénykével is szépül a kert! Egyszer egy idős bácsi – akivel a gyönyörű kertjéről beszélgettünk – mosolyogva azt mondta nekem, hogy sosem adott még növényért pénzt … Miért is adott volna, ha annyi mindenkitől tudott zöldet kapni? Igen, a legjobb, ha a szomszéd vagy a barát kertjében látott szépségekből kérünk. De mit? Íme pár szerethető, strapabíró, évelő virág, amit bátran beszerezhetünk:
• Gólyaorr – Alacsony termetű, gyorsan szaporodó növényke, és bár virágzata nem feltűnő, de hihetetlenül hálás, és mindent bír. Árnyékos és napos helyre egyaránt ültethető, szegélyező, talajtakaró, kedves teremtés.
• Rózsa – Bár szereti, ha metszik, de a tapasztalatlan kertészek ollóját is jól viseli. A rózsa késő tavasztól a fagyokig virágzik és illatozik, és különlegesen vintage hangulatú!
• Árnyékliliom – Sokféle változatban nőhet együtt a világoszöld, nagyleveles növény, ez az árnyékos kertrészeim dísze. Kevés olyan növény van, ami ennyire burjánzik a sötétebb helyeken is, ezt a tulajdonságot bizony jó kihasználni!
• Varjúhájfélék – Csüngő, icipici és kisbokor nagyságú is van belőle, minden formájában egyszerű, de gyönyörű látvány.
• Nefejelcs – A kék virágok a klasszikus parasztudvart idézik. Ügyesen szaporodik, sokasodik, jól bírja az árnyékot, és icipiciségében is tökéletes, kedves virágai vannak.
• Krizantém – Bárki bárhol virágot nevelhet akár egy kis szálból is. Késő őszi virágai sokféle színben pompáznak a kertben akkor is, amikor már semmi más nem virít.
• Sárga cickafark – Magas, karcsú és jó ránézni, ráadásul csokorba szedve víz nélkül hónapokig szép! Méltó párja lehet a kertben a fehér vagy rózsaszín virágzatú közönséges cickafarknak.
• Kokárdavirág – Bohókás, rendetlen és váratlan helyeken bukkan fel, ezért a kerti rendezettséget kedvelő férjek bosszantója. De ez nem számít! A kokárdavirág olyan természetes hangulatot ad a virágoskertnek, hogy egész évben azt érezteti: burjánzó csodakertben járunk.
• Kenyérmorzsa – Hogy hogyan és mikor került a kertünkbe, nem tudom. Sosem fordítottam rá gondot, és sosem dicsértem meg, de tudom, hogy mindennek ellenére apró, fehér virágú kenyérmorzsánk itt-ott mindig van. És ez olyan jó!
• Körömvirág – Azt mondják róla, hogy egynyári, de stramm magjait elhullajtva minden évben újra kel. Mindig színfolt a kertben, mert virítóan narancssárga, és az egészen hideg időjárást is kibírja!
• Muskátli – Mindenhol jól mutat: földben, terrakotta cserépben, zománcos fazékban. Sokféle módon áttelel: házban, pincében, padláson, locsolva vagy szárazon tartva – a dédmamám a pincegerendán lógatva teleltette.
• Megszavazok egy extra ajánlóhelyet az egynyári büdöskének is! Kizárólag a magról vetett változatát érdemes a kertbe ültetni, mert ez kibokrosodik, és sokkal jobban ellenáll a csigáknak, mint a kertészeti palánta-társai. Magját vetni cserépben, virágládában vagy a kertben is lehet. Ne tartsunk a sikertelenségtől, a büdöske – vagy szólítsuk inkább bársonyvirágnak – tudja a dolgát, és mindig kikel!
(fotó: Shutterstock)
Ezek a cikkek is érdekelhetik: