Gyermekgondozást segítő ellátás (GYES)
2023. 01. 02.Támogatások
Itt minden fontos információt megtalál a gyermekgondozást segítő ellátásról.
Ki jogosult rá?
- A saját háztartásban nevelt gyermekre tekintettel
- a szülő
- a gyám
- A szülő háztartásában nevelt 1. életévét betöltött gyermekre tekintettel a nagyszülő.
Szülőnek tekintendő: a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő; a szülővel együtt élő házastárs; az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van; a szülővel együtt élő élettárs, ha az ellátással érintett gyermekkel életvitelszerűen együtt él és a szülővel élettársként legalább egy éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatát az ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja.
Nagyszülőnek tekintendő: a gyermek szülőjének vér szerinti, örökbe fogadó szülője, továbbá annak együtt élő házastársa.
Milyen időtartamra jár?
Amennyiben a gyermek után biztosítási jogviszonyhoz kötődő ellátást (CSED-et, GYED-et) nem folyósítanak, a gyermek születésétől (nagyszülő esetén a gyermek 1 éves korától), egyébként ezen ellátások lejártát követő naptól
- a gyermek 3. életévének betöltéséig;
- ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig;
- tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig;
Amennyiben a gyermek a fenti életkort már betöltötte, az örökbefogadó szülő GYES-re lehet jogosult a gyermek örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezésének időpontjától számított hat hónap időtartamig.
Milyen összegű?
A GYES havi összege 28 500 forint, amelyből 10 % nyugdíjjárulékot vonnak. Ikergyermekek esetén a havi összeg a gyermekek számával többszöröződik.
Igényelhető-e visszamenőlegesen?
A GYES-t visszamenőleg, legfeljebb a kérelem benyújtásának napját megelőző második hónap első napjától kell megállapítani, ha a jogosultság már ettől az időponttól kezdve fennállt.
Lehet-e a GYES mellett munkát végezni?
A szülő a gyermek féléves korától időkorlátozás nélkül folytathat a GYES mellett keresőtevékenységet. A GYES-ben részesülő nagyszülő a gyermek hároméves kora után, heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat keresőtevékenységet, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
Az az örökbefogadó szülő, aki a gyermek 3. (tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén 10.) életévének betöltését követően részesül GYES-ben, heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat keresőtevékenységet.
Hol és hogyan igényelhető?
A kérelem benyújtható
- személyesen
- a fővárosi és vármegyei kormányhivatal ügyfélszolgálatánál: https://kormanyhivatalok.hu/elerhetosegek
- az integrált ügyfélszolgálatnál (kormányablaknál): https://kormanyhivatalok.hu/kormanyablakok
- a kérelmező munkahelyén működő társadalombiztosítási kifizetőhelyen
- postai úton (Magyar Államkincstár, 1919 Budapest)
- elektronikusan: A kérelmet elektronikusan a www.magyarorszag.hu honlapon lehet benyújtani a "Juttatás, segély" főcsoporton belül a "Családok támogatása" menüpont alatt található űrlapok kitöltésével.
Nyomtatvány kézi kitöltése: innen letölthető
Amennyiben a GYES-t nagyszülő igényli, a „Kérelem gyermekgondozást segítő ellátás megállapítására” elnevezésű nyomtatvány mellett a „Nyilatkozat a nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátás megállapításához” elnevezésű formanyomtatványt is be kell nyújtani.
Nyomtatvány kézi kitöltése: innen letölthető
A GYES-sel kapcsolatosan bővebb információk érhetők el a Magyar Államkincstár honlapján.