Demencia gondozó képzést indítottak Zalaegerszegen
Szerző:zaol.hu / csalad.hu2024. 06. 12.Családban élni jónagyszülők
Magyarországon emelkedik az átlagéletkor, és ezzel párhuzamosan növekszik a ma még nem gyógyítható demenciában, időskori szellemi hanyatlásban szenvedők száma.
Jelenleg 250 ezer ember él demenciával, nyolcvan százalékuk nem intézményi, hanem otthoni körülmények között. Az intézetben, idősotthonokban élők mintegy 25 százaléka érintett ebben a kórképben. A hosszú, a kognitív képességek drasztikus romlásával járó folyamat gondozási függőséget okoz, ehhez viszont szakszerű, korszerű ismeretekre van szükség.
Tizenheten végezték el a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Vármegyei Kirendeltsége és a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum együttműködésével 2023 novemberében indított demencia gondozó képzést.
Vizlendvai László, a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, az elméleti és gyakorlati képzésben a Deák Ferenc Technikum és szociális főigazgatóság zalai intézményei vettek részt, a tananyagot 7 oktató bevonásával adták át a "diákoknak". Az együttműködés folytatódik, ősszel kétéves szociális, ápoló és gondozó képzést indítanak, a demencia gondozó kurzus második üteme pedig 25 fővel már el is kezdődött márciusban.
Zimborás Béla, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Vármegyei Kirendeltségének igazgatója hangsúlyozta, a demens betegek száma miatt egyre fontosabb társadalmi igény, az ellátást végző intézmények szükséglete. Ezen túl a jogszabályi háttér, azaz a 2025 januárjában életbe lépő törvény is indokolja a képzés elindítását.
A képzést elvégző, korábban is szociális területen tevékenykedő Vargáné Kulcsár Diána 2021 óta dolgozik a pózvai, időseket gondozó, Búzavirág nevet viselő intézményben. A zaol.hu-nak elmondta, örült, hogy ismereteit bővíthette. Kiemelte,hogy rendkívüli empátiára, türelemre és derűs egyéniségre van szükség ahhoz, hogy demens időset gondozzon valaki, hiszen ők nehezebben értik meg a támogató közeg kéréseit, a napi feladatokat.
A 2030-ig szóló nemzeti demencia program lépésről lépésre segít abban, hogy jobban megismerhető legyen a betegség, illetve a megelőzés lehetősége.