Átmenetek - a Gyermekút Módszertani Központ új szakmai kiadványa
Szerző:csalad.hu2025. 01. 20.Kisgyermeket nevelünkgyermekút
A szerzők részletesen elemzik, hogy miként lehet a gyermekek számára a lehető legzökkenőmentesebbé tenni a váltások időszakait.
Az olyan helyzetek, mint az óvodába vagy az iskolába lépés, egy új közegbe való beilleszkedés, vagy akár egy családi változás (költözés, testvér születése), nagy hatással lehet a gyermekek fejlődésére.
A könyv 8 éves korig foglalkozik az átmenetek kérdéskörével, és személyre szabott tanácsokat ad mind a szakembereknek, mind a szülőknek.
Dr. Kereki Judittal, a Gyermekút Módszertani Központ igazgatójával az Átmenetek kézikönyv megjelenése kapcsán beszélgettünk.
„Az ismeretlen helyzetek gyakran bizonytalanságot és szorongást kelthetnek a gyermekekben, amelyet fontos időben felismerni és kezelni. Ezek az átmenetek nemcsak a gyermekekre, hanem az egész családra hatással vannak, éppen ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a felkészítésre, az átmeneti időszakok harmonikus lefolyásának biztosítására. Ezért is írtuk meg az Átmenetek című könyvet két szerzőtársammal és munkatársammal, dr. Szvatkó Anna gyermekpszichológussal és dr. Nyitrai Ágnessel, aki az Apor Vilmos Katolikus Főiskola tanára is egyben.” – mondta el dr. Kereki Judit.
„A kiadvány célja, hogy érzékenyítse a szakembereket és segítse őket abban, hogy jobban megértsék a gyermekek fejlődését és az átmeneti időszakok jelentőségét. Nem eljárásrendet, hanem egy érzékenyítő ajánláscsomagot nyújtunk, amely hangsúlyozza az együttműködés fontosságát, nemcsak a szülőkkel, hanem a pedagógusokkal és egyéb szakemberekkel is, hogy a gyermekek zökkenőmentesen tudják átélni a változásokat.” – fogalmazott az igazgató.
A könyv az alábbi témákat dolgozza fel:
- Hogyan készítjük elő a gyermeket a változásra? Ezen a fejezeten belül részletes útmutatót adunk a szülők számára, hogyan támogathatják gyermeküket a változásokhoz való alkalmazkodásban.
- A fogadóintézmény előkészítő lépései – Hogyan készíthetjük elő a gyermeket a fogadó intézmény számára, hogy minél zökkenőmentesebben történhessen meg az intézményváltás.
- Az átadóintézmény szerepe – Mi az, amit az előző intézménynek kell megtennie az átmeneti időszak zökkenőmentessé tétele érdekében.
- A nehézségek és megoldások – Milyen problémák merülhetnek fel, és hogyan segíthetünk a szakembereknek a helyzetek kezelésében.
Mindezek mellett minden fejezet külön eseteket is tartalmaz, amelyeken keresztül a szakemberek és a szülők elgondolkodhatnak a felmerülő kérdéseken. Az egyes esetek boncolgatása során fontos szempont, hogy a gyermek, a szakember és a szülő szempontjából milyen kihívások, problémák és kérdések merülhetnek fel, és milyen segítséget nyújthatunk a különböző helyzetekben.
Ezen kívül a kiadvány részletesen foglalkozik azokkal a speciális helyzetekkel, amelyek plusz figyelmet igényelnek, például a sajátos nevelési igényű gyermekek esetében.
A könyv kiemelt célja, hogy minden szakember és szülő számára biztosítson egy átfogó eszköztárat, amely segíti őket abban, hogy a gyermekek fejlődését támogassák, és hogy a legjobb esélyt biztosítsák számukra a változások során. Az együttműködés kulcsszerepet kap minden egyes esetben, hiszen a gyermek fejlődése érdekében a szülők és a különböző szakemberek közötti kooperáció alapvető fontosságú.
„A kézikönyv szemlélete nem csupán az egyéni fejlődésre koncentrál, hanem az összes érintett fél közötti együttműködésre is. A gyermekeket csak akkor segíthetjük megfelelően, ha mindenki, aki részt vesz a gondozásukban, nevelésükben, a fejlődésük követésében, a közös cél érdekében folyamatosan kooperál egymással. ” – tette hozzá az igazgató.
A jövőbeni tervekről Dr. Kereki Judit elmondta: „Szeretnénk, ha minél többen megismernék a kézikönyvet, ezért különböző szakmai konferenciákon és a sajtónyilvánosság előtt fogjuk bemutatni. Emellett képzéseket is tervezünk, hogy a szakemberek minél jobban felkészülhessenek az átmeneti időszakok kezelésére, és tovább tudják segíteni a családokat a gyermekeik fejlődésének támogatásában.”
Az Átmenetek című kézikönyv kapcsán bővebb információ kérhető: gyermekut@csalad.hu