Ki jogosult rá?

Csecsemőgondozási díj annak a nőnek jár, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek gyermeke

  • a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt, vagy annak megszűnését, szünetelésének kezdetét követő 42 napon belül születik, vagy
  • a biztosítása megszűnését, szünetelésének kezdetét követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.

Csecsemőgondozási díjra jogosultságot szerezhet még:

  • az örökbefogadó nő
  • a családbafogadó gyám
  • a vér szerinti apa, ha a szülő nő felügyeleti joga megszűnt, vagy az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, illetve ha a szülő nő meghal
  • az örökbefogadó férfi, ha a csecsemőt egyedül vette örökbefogadási szándékkal nevelésbe, vagy ha az örökbe fogadni szándékozó nő az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, illetve ha az örökbe fogadni szándékozó nő meghal.

Milyen összegű?

A csecsemőgondozási díj összege az igénylő jövedelme alapján megállapított naptári napi alap 100%-a, amelyből kizárólag személyi jövedelemadó-előleget (15%) vonnak.

2025. július 1-jétől teljes egészében mentesül a személyi jövedelemadó alól a csecsemőgondozási díj. Az intézkedés eredményeként az anyák a korábbi bruttó keresetüknek megfelelő összegű ellátást kapnak kézhez.

Milyen időtartamra jár?

A csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára – 168 napon keresztül – jár. A szülési szabadságot a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal korábban is igénybe lehet venni.

Igényelhető-e visszamenőlegesen?

A csecsemőgondozási díj visszamenőleg legfeljebb a kérelem benyújtásának napját megelőző hatodik hónap első napjától állapítható meg, ha a jogosultság már ettől az időponttól kezdve fennáll. (A csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző négy hét bármelyik napja lehet, de legkésőbb a szülés napja.)

Lehet-e a CSED mellett munkát végezni?

Jelenleg a csecsemőgondozási díj mellett nem lehet dolgozni. Ha az ellátásra jogosult bármilyen jogviszonyban – kivéve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt – keresőtevékenységet végez, nem jár részére a csecsemőgondozási díj.

2025. július 1-től a CSED Extra intézkedésnek köszönhetően az édesanya, a gyermeke születése utáni harmadik hónapot (90 napot) követően a CSED csökkentett összegű, 100% helyett 70%-os mértékű megtartása mellett vállalhat munkát.

Hol és hogyan igényelhető?

Az ellátás iránti kérelmet a biztosítottnak a foglalkoztatójához kell benyújtania a „Kérelem csecsemőgondozási díj iránt” elnevezésű nyomtatványon.

– Ha az igénylő önfoglalkoztató (pl. egyéni vállalkozó), az ellátás iránti kérelmet kizárólag elektronikus úton nyújthatja be az egészségbiztosítóhoz az „Igénybejelentés az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra és a baleseti táppénzre, valamint a méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátásokra” elnevezésű elektronikus nyomtatványon.
– A csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel egyidejűleg már a gyermekgondozási díj (GYED) iránti kérelmet is be lehet nyújtani a „Kérelem csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj iránt” elnevezésű nyomtatványon.
 

– Az igénybejelentéssel egyidejűleg a következő okmányokat kell bemutatni, benyújtani:

  • a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, ha a kérelmet társadalombiztosítási kifizetőhely bírálja el, illetve ha az ellátást a gyermek születését megelőző időponttól igényelte,
  • a gyermek születését megelőző időponttól történő igénylés esetén a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolást, vagy a várandósgondozási könyv másolatát,
  • csecsemő örökbefogadása esetén az örökbefogadásról szóló gyámhivatali határozatot, vagy a gyámhivatal igazolását arról, hogy a biztosított a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette,
  • gyám esetén a gyámkirendelő határozatot,
  • a vér szerinti, vagy örökbefogadó apa kérelme esetén az egészségügyi intézmény igazolását arról, hogy a szülő/örökbefogadó nő az egészségi állapota miatt kikerült a gyermek gondozását szolgáló háztartásból,
  • „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról”elnevezésű nyomtatványt, ha az igénylő a gyermek születését megelőző két éven belül más foglalkoztatónál vagy foglalkoztatóknál is állt biztosítási jogviszonyban.

Csecsemőgondozási díjjal kapcsolatos további részletes tájékoztatás a Magyar Államkincstár honlapján érhető el.