Az időben történő felismerés és beavatkozás kulcsfontosságú a gyermekek sikeres fejlesztéséhez. Melyek a Gyermekút Módszertani Központ legkiemelkedőbb programjai?  Milyen lehetőségek állnak a szülők rendelkezésére? Hogyan segíthetünk gyermekeinknek a legjobban? 

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekről beszélgettek a Manna Fm-ben dr. Kerek Judittal a Gyermekút Módszertani Központ igazgatójával, aki elmondta, hogy amikor megszülettek a gyermekei, akkor tapasztalta meg, mennyi kérdés merül fel a szülőkben gyermekük fejlődésével kapcsolatban. Ez vezette arra az elhatározásra, hogy a korai ellátórendszerrel, az eltérő fejlődés kérdéseivel szeretne foglalkozni. 

„Eredetileg közgazdász vagyok. Az újabb indíttatás felismerése után végeztem el a Gyógypedagógai Karon a pszichopedagógai képzést. Volt olyan szerencsém, hogy egy nagy kutatás vezetését bízták rám, amely a korai ellátórendszer feltérképezésére irányult. Akkor szembesültem azokkal a problémákkal, amelyekkel számtalan szülő küzd: sokszor ugyanis gyanítják, hogy baj van, de nem tudják, hogy kihez forduljanak.” – tette hozzá. 

„Csaknem 20 éve foglalkozom ezzel a témával, és úgy érzem, hogy azóta a szakemberek sokkal jobban felveszik a kapcsolatot egymással, ha megjelenik egy érintett gyermek a látókörükben. -A védőnő, az óvónő vagy a bölcsődei kisgyermeknevelő konzultál egymással, - ez egy nagy előrelépés, hogy az ilyenfajta együttműködés megindult, és benne van a gondolkodásban. A szülőknek már tudunk utakat mutatni, erre vonatkozóan jött létre a Szülőcsoportos képzésünk is. Úgy gondolom, hogy elindult egy folyamat, a szülők is megerősödtek, jobban tudják az érdekeiket képviselni.” 

Az interjúban kiemelte, hogy a Gyermekút projekt egyik legfontosabb eredménye a Nógrád vármegyei pilot modell, melynek keretében a Gyermekút Módszertani Központ szakemberei Nógrád vármegye 13 hátrányos helyzetű településén 160 gyermek vizsgálatát és ellátásba juttatását végezték el. „Ez a program három évvel ezelőtt indult, a védőnők segítségével találtuk meg az érintett gyermekeket. A modellben négy szakember - gyermekneurológus, gyógypedagógus, pszichológus és mozgásterapeuta – közösen vizsgálta meg a gyermekeket az adott helyszínen, felállították a komplex diagnózist és javaslatot tettek a terápiás, fejlesztő foglalkozásokra. Mindezek alapján összeállítottak egy családellátási tervet, melyet egyeztettek a szülőkkel.” – tette hozzá.

A riportban még arról is beszélt, hogy úgynevezett gyermekút-menedzsereket alkalmaznak a településeken, – elsősorban védőnőket és gyógypedagógusokat - akik gondoskodnak arról, hogy a vizsgált gyermekek a megfelelő ellátó intézménybe kerüljenek. A gyermekút-menedzserek is megkapták a családellátási tervet, mely alapján abban támogatták a családokat, hogy a javasolt ellátásokra a gyermekek eljussanak. Jelenleg a gyermekek útjának nyomon követésében vesznek részt.

„Idén májustól a szülők kérésére újabb 115 gyermeket vizsgáltunk meg. Újításként egy autizmus specifikus tudással rendelkező szakembert is biztosítunk, aki azoknak a gyermekeknek az esetében, ahol felmerül a gyanú – sajnos egyre több ilyen gyermek megjelenését tapasztaljuk  –  konzultál az óvodákban a pedagógusokkal, valamint tanácsot ad a szülőknek, hogyan tudják támogatni gyermeküket. A Gyermekút projektet és az abból kinövő Gyermekút Módszertani Központot tartom az ötödik gyermekemnek, amin keresztül több százezer gyermek fejlődését sikerült elősegítenünk. Természetesen, mindez csapat nélkül elképzelhetetlen, elkötelezett és alázattal dolgozó szakemberek segítik ezt a munkát, a gyermekeket és a családokat.” – hangsúlyozta Kereki Judit.

A programról bővebb információ a gyermekut.hu oldalon olvasható.