Az első lépések a közösségi élet felé
Szerző:csalad.hu2025. 05. 21.Kisgyermeket nevelünkgyermekút
Németh Mária, a Gyermekút Módszertani Központ meghívott szakértője beszélt a bölcsődei beszoktatásról a Duna TV-ben.
A szakember kifejtette, hogy a bölcsődei beszoktatás nemcsak a gyermek, hanem a szülő számára is komoly kihívás, ugyanakkor hangsúlyozta: a bölcsőde egyik legfontosabb szerepe, hogy segítse a családok életének egyensúlyát, lehetővé téve, hogy a szülők biztonságban tudják gyermeküket, miközben más szerepeikben is helyt állnak.
„A közösségbe lépés során a kicsik érzelmi és szociális készségei is fejlődnek – tanulnak együttműködni, osztozkodni, észrevenni mások igényeit. A bölcsődei közeg ráadásul segíthet időben felismerni a fejlődési megtorpanásokat, így korai fejlesztéssel megelőzhetők későbbi tanulási nehézségek.” – tette hozzá.
A szakértő szerint természetes, ha a szülők kezdetben bizonytalanok: „Minden családi változás normál krízissel jár, és fontos, hogy ezekben a helyzetekben támogató válaszokat kapjanak.”
A bölcsődei beszoktatás folyamata épp ezt szolgálja: lehetőséget ad a szülőknek, hogy testközelből ismerjék meg a bölcsődét, és bizalommal adják át gyermeküket az új közegnek.
A beszoktatás nem ér véget az első napokban – az átmenet a későbbi intézményváltások, például az óvodába lépés során is hangsúlyos marad. Ahogy Németh Mária fogalmazott: „A bölcsőde akár egyfajta óvoda-előkészítőként is működik.”
A Gyermekút Módszertani Központ által megjelentetett Átmenetek kézikönyv hiánypótló kiadvány, amely segít a szakembereknek és szülőknek abban, hogy megértsék és jól támogassák a gyermekek első nyolc évének kulcsfontosságú váltásait. A kiadvány az alábbi linkről letölthető.