Gyermekút Módszertani Központ, amely a Családbarát Magyarország Központ keretében működik, szülőtámogató csoportokat szervez az ország különböző pontjain „Szülőség” címmel. A tematikus csoportokba az iskoláskor előtti gyermekek szüleit várják.

A Kossuth Rádió Vendég a Háznál című műsorában interjút adott dr. Kereki Judit, a Gyermekút Módszertani Központ igazgatója, Ambrózay Anikó, a Gyermekút Módszertani Központ trénere, és a képzésen részt vett szülők.

A jelenlévők az interjúban elmondták, hogy azért mentek el a szülőcsoportba, mert kíváncsiak voltak arra, egy tréner milyen új információkat tud mondani számukra, illetve mások hogyan oldják meg a felmerülő problémákat. A többség célja a kapcsolódás, a meghallgatás, az új emberekkel való találkozás, mások tapasztalatainak beépítése a saját életükbe, a tudatosság, a jó vagy még jobb szülővé válás, a türelem és a határok megtartásának kialakítása volt. Úgy gondolták, hogy ebben nagy segítség lehet egy ilyen típusú képzés.

Dr. Kereki Judit az interjúban elmondta, hogy már korábban is indítottak csoportokat a Gyermekút projekt keretében. A kisgyermeknevelésben azonban nagy hiányt érzett, és ekkor úgy gondolta, fontos lenne megerősíteni a szülőket saját szülői szerepükben. Kifejtette: „Amikor a Gyermekút Módszertani Központ 2023-ban megalakult, akkor már tudtam, hogy azon túl, hogy a szakembereket támogatjuk módszertanokkal és képzésekkel, a szülők támogatása is kiemelt helyen kell, hogy szerepeljen. Elsősorban a hátrányos helyzetű településeken indítottuk el a szülőcsoport képzéseket. Itt intézményeket kerestünk meg: óvodákat, bölcsődéket, szociális intézményeket, és az ott toborzott szülőcsoportoknál tudtuk alkalmazni a szülőtámogatást.”

A foglalkozások öt alkalomból állnak, ahol a csoportvezető segít a résztvevőknek fejlődni családi működésükben, párkapcsolatukban, szülői szerepeikben. Az alkalmakon a szülőket foglalkoztató kérdéseket dolgoznak fel, mint például a hétköznapi kihívások, nevelési problémák, valamint kiemelt szerepet kap a család működése és a kommunikáció is. „Főleg kisgyermekes szülőkre gondoltunk és azokra a szülőkre, akik családalapítás előtt állnak, hiszen a prevenció, a felkészülés is egy fontos elem, ami megerősíti őket a meglévő vagy leendő szerepükben. A szülők nem csak a trénertől, hanem egymástól is sokat tanulnak, tanulhatnak.” – fejezte be.

A csoportvezető Ambrózay Anikó tréner elmondta: „A képzésen a szülőségből indulunk, arra koncentrálva, hogy mi milyen szülők vagyunk. A cél az, hogy minden, a képzésen elhangzott információt a gyakorlatba átültessük. A felatadok úgy épülnek fel,  hogy megnézzük, ki milyen mintát hozott akár a múltjából, akár a származási családjából, és hogyan lehet ezt jól összeilleszteni a szülőpárral, a gyermekek személyiségével és különböző szükségleteikkel. A fejlesztés fókusza, hogy mi az a pozitív mag, amiből ki tudunk indulni. Mi az, amiben jók vagyunk, és azt hogyan tudjuk a többi területen is jól működtetni. Ezen kívül sokat foglalkozunk a családi életciklusokkal,  és azok változásaival. Mindannyian folyamatosan fejlődünk, a párkapcsolatunk, és annak minősége is változik, fejlődik, így megnézzük azt is, hogy ez a fejlődés hogyan tud a családunk, hasznára válni. A csoportokban vannak egygyermekes, ötgyermekes, mozaik vagy egyszülős családok is, így nagyon változatos, hogy a résztvevőknek mik a nehézségeik vagy az elakadásaik. Nekünk, trénereknek kell megteremteni az első egy-két alkalommal egy olyan légkört, ahol fel tudnak oldódni és nyíltan tudnak beszélni egymás előtt. Úgy gondolom, mindig meg lehet találni a közös halmazt, akkor is, ha a résztvevők máshonnan, más problémákkal érkeznek.” – fejezte be.

Bővebben a Gyermekút Módszertani Központ munkájáról a www.gyermekut.hu honlapon olvashatnak.