Szülőségről szülőknek a Kossuth Rádióban
Szerző:csalad.hu2024. 07. 18.Kisgyermeket nevelünkgyermekút
„A szülőség egy életen át tartó tanulási folyamat, egy hatalmas önismereti hullámvasút.”
A Gyermekút Módszertani Központ, amely a Családbarát Magyarország Központ keretében működik, szülőtámogató csoportokat szervez az ország különböző pontjain, többek között Egerben „Szülőség” címmel. A tematikus csoportokba az iskoláskor előtti gyermekek szüleit várják.
A Kossuth Rádió Családok, történetek című műsorának Kerecsendi-Mester Szilvia, mentálhigiénikus, a Gyermekút Módszertani Központ szakértője, az egri csoport trénere nyilatkozott.
A műsorban elmondta, hogy a foglalkozások öt alkalomból állnak, ahol a csoportvezető segít a résztvevőknek fejlődni családi működésükben, párkapcsolatukban, szülői szerepeikben. Az alkalmakon a szülőket foglalkoztató kérdéseket dolgoznak fel, mint például a hétköznapi kihívások , nevelési problémák vagy például a dackorszak, valamint kiemelt szerepet kap a család működése és a kommunikáció is.
A beszélgetésben kifejtette, hogy „A szülőség tanulható. A szülőség egy állandó tanulás, egy életen át tartó folyamat és egy hatalmas önismereti hullámvasút. A szülők sokat tanulnak a gyermekeiktől. De maga a gyermekvállalás témája, a terhességre való felkészülés, a kora gyermekkori életévek azért nehézségek elé állítják a szülőket. Sok örömmel és boldogsággal járnak ezek a pillanatok, de folyamatosan kell tanulni, hogy mihez igazodjunk, hogyan gondozzuk a gyermekünket, hogyan kezeljük őket, hogyan tudunk együttműködni, családdá válni. Nagy dolog, amikor a szülők ki merik mondani, hogy az öröm mellett nehézségeik is vannak egy csecsemővel, és mernek segítséget kérni.” – tette hozzá.
A szülőktől a csoportos foglalkozásokon az a visszajelzés érkezett a szakemberhez, hogy sok család elszigetelten él, messze a származási családjától, segítség és minták nélkül. Sokszor teszik fel azokat a kérdéseket, hogy: Jó szülő vagyok-e? Megfelelek-e erre a feladatra? Boldog-e a gyermekem? Én magam boldog vagyok-e ebben a helyzetben? Mi az, amit a környezetem elvár tőlem? Mi az, amit én várok el magamtól?
A szakember még hozzátette: „Azt látom, hogy a szülők sokkal tudatosabbak a gyermekvállalási, gyermekvárási folyamatban, viszont a gyereknevelési kérdésekben nem annyira. Inkább akkor kerülnek elő ezek a kérdések, amikor a gyermek önjáró lesz és elkezd lepakolni, kezd aktívabban részt venni a család életében. Akkor jönnek az igazi nehézségek. Akkor derül ki, hogy a szülőpárok milyen nevelési elveket vallanak, milyen gondolatok mentén képzelik el a családi életüket, mit jelent számukra a család. Sosem késő segítséget kérni, már az egy nagyon fontos lépés, hogy felismerik, hogy nehézségük van egy csecsemővel, és ki is merik mondani, meg merik fogalmazni, hiszen ember- és házasságpróbáló egy ilyen helyzet, de ahogy kimondják, megfogalmazzák, és kívülről segítséget kérnek már meg lehet oldani ezeket az élethelyzeteket is.” – fejezte be.
Bővebben a Gyermekút Módszertani Központ munkájáról a www.gyermekut.hu honlapon olvashatnak.