A sütőtök eredetileg Amerikából származik, ahol az őslakosok körében a kukorica és a bab mellett a legfontosabb tápláléknak számított. Európába a spanyol hódítók hozták, hazánkban is nagyon régen termelik táplálkozás-élettani értékei miatt. A második világháborút követő szűkös esztendőkben szinte népeledelnek számított Magyarországon, valószínűleg ezért is veszített egy időben a varázsából.  Már jó ideje azonban ismét a reneszánszát éli: az őszi-téli szezon megunhatatlan zöldsége ráadásul szuperegészséges is. 

Vitaminbomba a javából! 

Kiemelkedő mennyiségben található benne A-, B1-, B2-, B3-, B6-, C-, és E-vitamin, folsav és pantoténsav, valamint kisebb arányban J- és K-vitamin. Tartalmaz még számos ásványi anyagot és nyomelemet: magas kalcium-, nátrium-, magnézium-, vas-, cink-, foszfor-, réz-, szelén- és mangán-tartalma is figyelemreméltó. 

Erősíti az immunrendszert 

A hűvös és hideg évszakokban különösen fontos, hogy odafigyeljünk szervezetünk védekezőrendszerének az állapotára, ilyenkor ugyanis megszaporodnak a meghűléses megbetegedések. A C-vitaminban frissen igen gazdag sütőtök hatékonyan támogatja az immunrendszer működését. Az egyik legértékesebb természetes immunerősítőként segíthet megelőzni a légúti betegségeket. A sütőtök levét hatékonyan alkalmazhatjuk a megfázásos vagy gyulladásos betegségekre: a nyomelemeinek köszönhetően elsősorban a nyálkahártyák gyulladásaira van gyógyító hatással. Emellett ez a közkedvelt zöldség enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmás rohamokat. 

Bővelkedik antioxidánsokban   

A sütőtökben számos olyan antioxidáns található (mint például az alfa-karotin vagy a béta-karotin), amelyek semlegesíthetik a szervezetben a sejteket károsító, a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásában szerepet játszó szabad gyököket.  

Méregtelenítsünk sütőtökkel!  

Rosttartalmának köszönhetően elősegíti az emésztést, megtisztítja a bélrendszert a lerakódott méreg- és salakanyagoktól, gyorsítja és szabályozza a bélműködést, ezáltal segít megszüntetni a székrekedést. Remek hashajtó és béltisztító lévén, a sütőtököt a böjtölés és méregtelenítő kúrák során is érdemes alkalmazni. Emellett serkenti a máj működését, így kitűnő gyógyír máj- és vesebetegségek esetén is. 

Védi a szemet 

Magas béta-karotin-tartalmának köszönhetően a sütőtök hozzájárul a szem egészségének megőrzéséhez. A népszerű őszi-téli zöldség élénksárga színét is adó béta-karotin ugyanis az egészséges látáshoz nélkülözhetetlen, A látás élességért felelős A-vitamin előanyaga, melyet a szervezetünk A-vitaminná képes alakítani. 

Fogyókúrázóknak is ajánlott 

A sütőtök magas rosttartalmának köszönhetően jobban eltelíti a gyomrot, csökkenti az éhségérzetet: igen laktató étel, miközben viszonylag kalóriaszegény. Számos kutatás is igazolja, hogy a rostban gazdag étrend segíti a fogyást, és egyben az egészséges testsúly fenntartását is. 

Szívbarát szuperzöldség 

A tökmag igen gazdag úgynevezett fitoszterolokban. Ezek a növényi eredetű vegyületek gondoskodnak a "rossz" (LDL) koleszterin szintjének csökkentéséről, így védik az érrendszerünket, ezáltal is mérsékelve a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Érdemes tehát rendszeresen tökmagot fogyasztanunk, méghozzá megpirítva, hiszen ezzel a szív- és érrendszer egészségéért is tehetünk. 

Segít a daganatos betegségek megelőzésében  

A sütőtökben lévő béta-karotinnak több kutatás szerint is rákmegelőző hatása van. Számos vizsgálat bizonyítja, hogy az alfa-karotin és a béta-karotin bevitel mérsékli a gyomorrák és más emésztőrendszeri tumorok kialakulásának az esélyét.  

Óvja a bőrt  

A sütőtök igazi vitaminbomba, melyet külsőleg, a bőrünkre kenve is alkalmazhatunk. A benne található mikrotápanyagok nélkülözhetetlenek az egészséges, szép bőr megőrzéséhez. Például, a sütőtökben lévő karotinoidok védik a bőrt a napsugárzás okozta károsodásokkal szemben, és segítenek felvenni a harcot a ráncok idő előtti kialakulása ellen. A C- és az E-vitamin serkenti a bőr kollagéntermelődését, így segíti rugalmasságának megőrzését. A sfriss ütőtökös arcpakolás ragyogóvá, feszessé teszi a bőrünket, halványítja a bőr öregedésével vagy éppen a napsugárzás okozta károsodásokkal összefüggő foltokat, és a kipirosodást is enyhíti.  

Javítja a hangulatot 

A tökmagban sok a triptofán nevű aminosav, amely fontos szerepet játszik az örömhormonként is ismert szerotonin termelésében. A szervezetünkben lévő szerotonin mennyiségétől nagyban függ, hogy milyen a kedvünk, a hangulatunk, így a tökmag segíthet átvészelni az őszi, téli időszakot, amikor sokakra rátör a melankólia. 

Könnyen beilleszthetjük az étrendbe 

A sütőtök amellett, hogy rendkívül egészséges zöldség, kimondottan ízletes őszi-téli eledel. Sokféleképpen felhasználhatjuk: édes íze miatt süteményekbe, pitékbe, vagy palacsintába is kerülhet, de jól passzol a sós ételekhez is, így levesekhez (isteni krémleves készíthető belőle!), tésztaszószokhoz vagy köretekhez. Önmagában megsütve is igazi csemege. 

 

AZ ALMÁS-SÜTŐTÖKÖS KALÁCS RECEPTJE 

A téma kapcsán megkértük munkatársnőnket, Szabó-Szalai Zsuzsannát, a Családbarát Magyarország Központ (CSBM) védjegy auditorát, hogy javasoljon valamilyen sütőtökös finomságot a mostani őszi időszakra. Házi hobbicukrászunk örömmel osztotta meg velünk a sütőtök formájú-kinézetű, almás-sütőtökös kalács receptjét. 

Almás-sütőtökös kalács

Hozzávalók a tésztához:

  • 50 dkg szobahőmérsékletű finomliszt
  • 2 púpozott evőkanál sült, pürésített sütőtök
  • 2,5 dkg friss vagy 1 csomag. szárított élesztő
  • 6 dkg olvasztott vaj
  • 1,5-1,8 dl langyos tej (a sütőtökpürè nedvessègètől függ a tej mennyisège)
  • 2 evőkanál porcukor
  • 1 kávéskanál só

Hozzávalók a töltelékhez:

  • 4 nagy lereszelt, levétől kinyomkodott alma
  • 4 evőkanál sütőtökpüré
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • cukor vagy cukorpótló ízlés szerint (a sütőtök és az alma édességétől függ a mennyisége)
  • 1 púpozott teáskanál fahéj
  • kb. 2 evőkanál kekszmorzsa, vagy zabpehely

A kenéshez keverjünk el 1 tojás sárgáját pici tejjel.

A tök szárához zöld színű fondan vagy marcipánmassza.

Elkészítése:

A tejet futtassuk fel élesztővel és egy pici cukorral.

A lisztet szitáljuk egy tálba és keverjük el a sóval.

A liszthez adjuk hozzá a felfuttatott élesztőt, a sütőtökpürét, a cukrot a vajat és dagasszunk rugalmas tésztát. Ha túl lágy lenne a tészta, adjunk még hozzá lisztet, ha kemény, akkor még egy pici langyos tejet. A lényeg, a tésztánk dagasztás után cipó formát alkosson, ne legyen túl lágy.

Amíg kel a tésztánk, készítsük el a tölteléket.

A megkelt tésztát osszuk 10-12 egyenlő részre, és formáljunk cipókat.

Konyharuhával letakarva pihentessük 10-15 percig. 

A cipót sodorjuk kb. 16x20 cm-es téglalapra.

A tölteléket a tészta hosszanti oldalától kb. 2 cm távolságra kis rudat formálva halmozzuk a tésztára.

A töltelékes részt félig tekerjük fel. 

A fel nem tekert részt 1 cm-es csíkokra vagdossuk be, majd teljesen tekerjük fel a tésztát.

Így kapunk egy kis kereszt irányban csíkozott rudat, aminek  két végét  összeillesztjük, és kész is a kis tökformánk. 

A kalácsunkat helyezzük szilikon papírral bélelt sütőlemezre.

A fenti műveletet többi cipócskával is ismételjük meg. 

A tésztákat kenjük le tojássárgájás tejjel. Kelesszük kb. 30 percig, ezután előmelegített sütőben 180 fokon, 20-25 perc perc alatt süssük készre.

Amíg sülnek a „tökök”,  a zöld marcipánmasszából készítsük el a tök szárait.

A marcipánból készült tök szárakkal, csak kihűlt kalácsokat díszítsünk, mert a massza a forró kalácson megolvad, formáját veszíti.