Sokkal több múlik rajta, mint hinnénk
Szerző:csalad.hu2025. 05. 22.Családban élni jótermészet
Ma van a Biológiai Sokféleség Nemzetközi Napja.
A biológiai sokféleség a természet gazdagsága. Minden növény, állat, mikroorganizmus és az őket körülvevő ökoszisztéma nélkülözhetetlen része az életünknek. Bár gyakran láthatatlan, ez a sokféleség tartja fenn azokat a rendszereket, amelyek táplálnak, védenek és lélegeztetnek minket.
A Föld élőhelyeinek 95%-a a tengerekhez kötődik és több mint 2 millió ismert fajnak ad otthont – köztük korallzátonyoknak, amelyek a tengeri ökoszisztémák egyik legfontosabb elemei.
Ezek a különleges élőhelyek az óceán felszínének kevesebb mint 0,1%-át teszik ki, mégis a tengeri fajok negyede tőlük függ. Jólétünket és túlélésünket is befolyásolják.
Sajnos a természetes sokféleség drámai mértékben csökken. A tengeri gerinces fajok populációi például 1970 és 2012 között 49%-kal estek vissza, elsősorban az élőhelyek pusztulása, a túlhalászat, a szennyezés és az éghajlatváltozás miatt. Különösen súlyosan érinti ez a trópusi és szubtrópusi régiókat – a világ biológiai sokféleségének leggazdagabb területeit.
A korallzátonyok különösen sérülékenyek:
– Már most is elveszítettük a világ korallállományának közel 50%-át.
– Ha a globális felmelegedés mértékét 1,5 °C alatt tartjuk, a korallok 70–90%-át így is elveszítjük.
– 2 °C-os emelkedés esetén gyakorlatilag teljes kipusztulás fenyegeti őket.
Ez nemcsak a tengeri élővilágot érinti, hanem emberek millióinak megélhetését, élelmiszerellátását, ivóvízkészletét és védelmét is.
Ma, május 22-e, a Biológiai Sokféleség Nemzetközi Napja újra emlékeztet bennünket: nem nézhetjük tétlenül a természet sokféleségének pusztulását.
A természet nem csupán díszlet – az életünk alapja. A biológiai sokféleség védelme nemcsak ökológiai, hanem társadalmi és gazdasági kérdés is.
Tegyünk ma azért, hogy holnap is legyen mit védeni!