Magasabb összegű családi pótlék
Magasabb összegben jár a családi pótlék a szülőknek, ha tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermekről gondoskodnak. Saját jogán lehet jogosult a magasabb összegű családi pótlékra az a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos nagykorú személy is, akinek tanulói jogviszonya már nem áll fenn.
Ki minősül tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeknek (személynek)?
-
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek az a 18 évesnél fiatalabb gyermek, aki a külön jogszabályban
(5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendeletben) meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul. -
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos az a 18 évesnél idősebb személy, aki 18. életévének betöltése előtt munkaképességét legalább 67 %-ban elvesztette, legalább 50 %-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság minősítése alapján a 18. életévének a betöltése előtt sem haladja meg az 50 %-os mértéket, és ez az állapot legalább egy éve tart, vagy előreláthatólag legalább egy évig fennáll.
-
A 18 év alatti gyermek betegségéről a szakorvos igazolást állít ki, amelyen jelzi a legközelebbi legkorábban egy, legkésőbb öt év múlva esedékes felülvizsgálat időpontját, vagy az állapot véglegességének tényét. A szakorvos elektronikusan továbbítja az orvosi igazolást a családtámogatási szerv részére.
Milyen összegben jár a családi pótlék tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek után (személy részére)?
-
A magasabb összegű családi pótlék havi összege 23 300 Ft, egyedülálló szülő esetén 25 900 Ft gyermekenként.
-
Nagykorú tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy részére 20 300 Ft összegű családi pótlék jár havonta.
Milyen kedvezmények kötődnek a magasabb összegű családi pótlékhoz?
Amennyiben a gyermek után magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, a gyermek jogosult
-
utazási kedvezményre
részletek -
közgyógyellátásra
részletek -
étkezési térítési díjkedvezményre
részletek
Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő szülők növelt összegben vehetik igénybe a családi adókedvezményt
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek gondozása esetén a gyermek 10 éves koráig jár a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES)