Gyermekápolási táppénz (GYÁP)
Ha 12 év alatti gyermeked beteg, és emiatt nem tudsz dolgozni, gyermekápolási táppénzt igényelhetsz.
Mikor vagyok jogosult GYÁP-ra?
Akkor vagy jogosult a gyermekápolási táppénzre, ha
-
Biztosított szülő
Mit jelent? vagy és fizetsz TB-járulékotSzülőnek tekintendő:
-
Vér szerinti vagy örökbefogadó szülő
-
A szülővel együtt élő házastárs
-
Az a személy, aki a háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van
-
-
12 évesnél fiatalabb beteg gyermekedet otthon ápolod, vagy a kórházi kezelése alatt mellette tartózkodsz, ami miatt orvos által igazoltan keresőképtelennek minősülsz.
Fontos!
Ha a gyermeked 12–18 év közötti, csak méltányosságból ítélhető meg a gyermekápolási táppénz számodra.
Mekkora a gyermekápolási táppénz összege?
A gyermekápolási táppénz (GYÁP) összege a jövedelmed alapján kerül kiszámításra, és az alábbiak szerint alakul:
1. A táppénz naptári napi összege:
-
A napi átlagjövedelmed 60%-a, ha az ellátásra való jogosultságot megelőzően legalább 730 nap folyamatos biztosítási idővel rendelkezel.
-
A napi átlagjövedelmed 50%-a, ha:
-
az ellátásra való jogosultságot megelőzően kevesebb mint 730 nap folyamatos biztosítási időd van, vagy
-
a gyermeked kórházban fekszik, és te is ott tartózkodsz mellette
-
2. Maximális napi összeg:
-
A mindenkori minimálbér kétszeresének harmincad része.
-
2025-ben a gyermekápolási táppénz legfeljebb napi bruttó 19 387 Ft lehet.
Tervezz tudatosan!
A GYÁP a szülő jövedelme alapján, az előzetes biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függően, százalékos mértékben kerül megállapításra. Ha a gyermek beteg lesz, az anyának és az apának választania kell, hogy melyikük veszi igénybe a GYÁP-ot. Ha a közös háztartásban több gyermek él, és közülük többen is egyszerre betegednek meg, ugyanazon szülő csak az egyik gyermek után kaphat GYÁP-ot. Ugyanakkor annak nincs akadálya, hogy az egyik gyermekkel az egyik szülő, a másik gyermekkel pedig a másik szülő legyen keresőképtelen állományban, és ennek megfelelően kérelmezzék a GYÁP-ot.
Milyen időtartamra jár a gyermekápolási táppénz?
-
A gyermek 1 éves koráig időkorlát nélkül
-
1–3 éves gyermek esetén: évente és gyermekenként
-
84 nap a szülőnek
-
168 nap az egyedülálló szülőnek
-
-
3–6 éves gyermek: évente és gyermekenként
-
42 nap a szülőnek
-
84 nap az egyedülálló szülőnek
-
-
6–12 éves gyermek: évente és gyermekenként
-
14 nap a szülőnek,
-
28 nap az egyedülálló szülőnek
-
Fontos!
A közös háztartásban élő gyermekre mindkét szülő külön-külön igénybe veheti a táppénzes napokat. A GYÁP napok számát a gyermek életkorához igazodóan, a gyermek születése napjától a következő születésnapját megelőző napig terjedő időtartamra kell értelmezni, nem naptári évre. A GYÁP nem csak munkanapokra, hanem minden naptári napra (akár hétvégére is) jár.
Példa
-
2019. október 20-án született gyermek után, 2024. október 20-tól (az 5 éves születésnapjától) 2025. október 19-ig terjedő időtartamban a dolgozó szülők külön-külön 42 naptári nap GYÁP-ra lehetnek jogosultak. A gyermek 6. születésnapjától, azaz 2025. október 20-tól 2026. október 19-ig tartó időszakban 14 naptári napra járhat GYÁP mindkét szülő részére.
-
A Kiss családban a szülők egy 5, és egy 9 éves gyermeket nevelnek közösen. Az 5 éves után 42 nap, a 9 éves után 14 nap GYÁP-ra jogosultak a szülők külön-külön. Mindkét gyermek egyidejűleg megbetegszik, és csak az anya ápolja őket otthon. Az anyának ebben az esetben el kell döntenie, melyik gyermek (az 5 vagy a 9 éves) után kívánja igénybe venni a GYÁP-ot. Viszont, ha a beteg gyermekek ápolásában az anya mellett az apa is részt vesz, akkor az egyik gyermek után anya, a másik gyermek után pedig apa egyidejűleg is igénybe vehetik a GYÁP-ot (a különböző korú gyermekek után a szülők keresőképtelenségét külön-külön az orvosnak igazolni kell).
Igényelhetem visszamenőleg is a gyermekápolási táppénzt?
Igen. A gyermekápolási táppénzt legfeljebb a kérelem benyújtását megelőző 6. hónap első napjáig lehet visszamenőlegesen megállapítani.
Mire van szükségem a gyermekápolási táppénz igénybejelentéséhez?
- Mellékelned kell az orvostól kapott keresőképtelenséget igazoló dokumentumokat ("Orvosi Igazolás keresőképtelen állományról" elnevezésű nyomtatványt ; igazolás a szülő részére 18 éven aluli gyermekkel fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátása ideje alatt történő együtt tartózkodásának időtartamáról
nyomtatvány ).
Hogyan igényelhető a gyermekápolási táppénz?
-
A biztosított szülőnek a foglalkoztatójához kell benyújtani az alábbi
nyomtatványt . -
Önfoglalkoztató (pl. egyéni vállalkozók) szülőnek az egészségbiztosítóhoz kell beadni az igényt kizárólag elektronikus úton.
A részletes kitöltési útmutatók, űrlapok letölthetők a