"GYED Extra"
A "GYED Extra" nem egy önálló támogatás – a köznyelvi elnevezés arra utal, hogy a korábban elérhető hagyományos GYED olyan módosításokon ment át, amelyek sokkal rugalmasabbá és hozzáférhetőbbé tették annak felhasználását.
Milyen előnyöket kínál a "GYED Extra" a hagyományos GYED-hez képest?
- Munka melletti GYED: lehetővé teszi, hogy a szülők teljes munkaidőben dolgozzanak, miközben továbbra is kapják a GYED-et. A módosítás előtt nem járt GYED munkavállalás mellett.
- Testvér GYED: ha újabb gyermek születik, a gyermekgondozási ellátásokat (CSED-et, GYED-et és GYES-t) egyszerre több gyermek után is igénybe lehet venni (a módosítás előtt egyszerre csak egy gyermek után járt ellátás).
- Diplomás GYED: a felsőoktatásban tanuló vagy friss diplomás szülők is jogosultak lehetnek GYED-re.
Milyen feltételek mellett dolgozhatok a gyermekgondozási ellátások mellett?
- A CSED mellett nem lehet munkát vállalni. Ha az ellátásra jogosult bármilyen jogviszonyban kivéve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt – keresőtevékenységet végez, nem jár részére a csecsemőgondozási díj.
2025. július 1-jétől CSED Extra: ha az édesanya a gyermeke születése utáni harmadik hónapot (90 napot) követően visszamegy dolgozni, nem kell lemondania a CSED-ről, hanem 70%-os mértékben kapja tovább az ellátást. - A GYED (általános szabályok szerint járó GYED) mellett a szülő korlátozás nélkül dolgozhat.
- A diplomás GYED mellett a gyermek születését követő 169. naptól lehet munkát végezni.
- A nagyszülő a GYED mellett nem dolgozhat, kivéve, ha a munkavégzés kizárólag az otthonában történik.
- A nevelőszülői GYED mellett a gyermek születését követő 169. naptól lehet munkát végezni.
- Az örökbefogadói díj (ÖFD) folyósítása mellett korlátlanul lehet munkát végezni.
- A GYES mellett a szülő a gyermek féléves korától időkorlátozás nélkül folytathat keresőtevékenységet.
- A GYES-ben részesülő nagyszülő a gyermek hároméves kora után, heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat keresőtevékenységet, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
- Az az örökbefogadó szülő, aki a gyermek 3. (tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén 10.) életévének betöltését követően részesül GYES-ben, heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat keresőtevékenységet.
- A gyermeknevelési támogatásban (GYET) részesülő személy kereső tevékenységet heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés kizárólag az otthonában történik.