Csecsemőgondozási díj (CSED)
Biztosítási jogviszonyhoz kötött pénzbeli ellátás a kisbaba születésekor – közel 6 hónapra (168 napra).
Ki jogosult rá?
-
A CSED-re alapesetben a szülőanya jogosult.
-
Feltétel, hogy az anya a szülés előtti két évben legalább 365 napig biztosított legyen (azaz, pl. munkavállaló, vállalkozó), és a baba a biztosítási jogviszony fennállása alatt szülessen (vagy a jogviszony megszűnését, szünetelésének kezdetét követő 42 napon belül).
-
A CSED-et már a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól igénybe lehet venni, de legkésőbb a baba születésének napjától kezdődik a jogosultság.
-
Az anya a CSED mellett nem dolgozhat, kivéve, ha nevelőszülőként foglalkoztatott.
2025. július 1-jétől CSED Extra: ha az édesanya a gyermeke születése utáni harmadik hónapot (90 napot) követően visszamegy dolgozni, nem kell lemondania a CSED-ről, hanem 70%-os mértékben kapja tovább az ellátást.
Biztosítottnak minősül többek között:
-
munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban stb. álló személy,
-
álláskeresési támogatásban részesülő személy,
-
egyéni vállalkozó,
-
társas vállalkozó,
-
megbízási jogviszony keretében személyesen munkát végző személy, ha az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, vagy naptári napokra annak harmincad részét,
-
mezőgazdasági őstermelő,
-
kisadózó vállalkozóként bejelentett személy.
Fontos!
Ha érdekel, hogy az anyán kívül még ki lehet jogosult CSED-re, illetve hogy a 365 nap biztosítási időbe mely időszakokat lehet beszámítani, látogass el a
Tervezz tudatosan!
A CSED és a GYED (Gyermekgondozási díj) folyósítására vonatkozó kérelmek egyidőben is benyújthatók. Így időt és energiát spórolhatsz.
Milyen összegre számíthatok, ha megigénylem a CSED-et?
-
A CSED összege az anya bruttó fizetésének 100%-a, amelyből kizárólag 15 % személyi jövedelemadó-előleget vonnak (a pontos összeg kiszámításának módját a Magyar Államkincstár honlapján találod).
-
2025. július 1-jétől a CSED személyi jövedelemadó-mentessé válik, így az édesanyák a korábbi bruttó keresetüknek megfelelő összegű CSED ellátást kapnak kézhez.
Mennyi ideig kapom a CSED-et?
A CSED a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. Az anyát egybefüggő 24 hét szülési szabadság illeti meg azzal, hogy ebből két hetet köteles igénybe venni. A szülési szabadságból legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé eshet. Így tehát a szülési szabadság (a CSED-re való jogosultság) kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző négy hét bármelyik napja lehet, de legkésőbb a szülés napja.
Mire van szükség a CSED igényléséhez?
A folyamat egyszerű, mindössze az alábbiak szükségesek hozzá:
-
Ha a szülést megelőzően kéred az ellátást, a szülés várható időpontjának igazolásához a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolást, vagy a várandósgondozási könyv másolatát kell csatolnod, a baba megszületését követően pedig meg kell küldened a születési anyakönyvi kivonat másolatát is.
-
Amennyiben a foglalkoztatódnál társadalombiztosítási kifizetőhely működik, a születési anyakönyvi kivonat másolatát akkor is csatolnod kell, ha a gyermek születésétől kéred az ellátást.
-
A kérelemhez a
CSED-igénylő nyomtatványt , vagy aCSED/GYED együttes igénylése nyomtatványt kell kitölteni. -
Az egyéni vállalkozónak, mezőgazdasági őstermelőnek a kérelméhez az
Igénybejelentő űrlapot is ki kell állítania.
Hova kell eljuttatni a papírokat?
-
Munkavállalóknak a munkahelyen kell leadni,
-
Önfoglalkoztató (pl. egyéni vállalkozók) szülőnek az egészségbiztosítóhoz kell beadni az igényt kizárólag elektronikus úton
e-nyomtatványon .